PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań wraca nad rzekę

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Poznań    30 września 2011 - 08:03
Poznań wraca nad rzekę

Z Poznaniem i Wartą jest jak ze starym małżeństwem. Niby leżą w jednym łóżku, ale są do siebie odwróceni plecami. Ma się to zmienić.
Holenderscy architekci, szwedzki deweloper SwedeCenter z grupy IKEA oraz władze Poznania zawiązały partnerstwo na rzecz Warty. Chcą opracować kompleksowy plan rozwoju nadbrzeży na terenie miasta, który ma odpowiadać na potrzeby mieszkańców i inwestorów oraz poprawić ochronę przeciwpowodziową – pisze „Gazeta Wyborcza Poznań”.

Pilotażową inwestycją, która ma przynieść nową jakość nad Wartą, będzie budowa na Starołęce osiedla Portowo z otwartą przystanią i nawet 2 tys. mieszkań.

Opracowanie kompleksowego planu zagospodarowania nadbrzeży Warty będzie kosztować ok. 400 tys. euro. Złożą się na to holenderscy architekci z KuiperCompagnons oraz SwedeCenter (po 100 tys. euro). Brakująca suma miałaby pochodzić z grantu, który na projekty związane z wodą przyznaje rząd Holandii.

Niezależnie od planu dla Warty, nad rzeką powstanie inwestycja, która ma przynieść nową jakość w zagospodarowaniu terenów nadbrzeżnych. Mowa o osiedlu Portowo, które wyrośnie za rondem Starołęka. Spółka SwedeCenter kupiła tam 15 ha terenu po zakładach Polleny-Lechii i dawnym porcie rzecznym. Chce tam wybudować przystań oraz otwarte osiedle na 2 tys. mieszkań – informuje „Gazeta Wyborcza Poznań”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.