PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań zbuduje mieszkania pod wynajem

  • pap    17 października 2014 - 17:35
Poznań zbuduje mieszkania pod wynajem

Poznań rozpoczął pilotażowy program budowy mieszkań pod wynajem z możliwością wykupu. Miasto chce w ten sposób rozwiązać problem zbyt małej liczby dostępnych lokali i pomóc osobom, których nie stać na kupno własnego mieszkania na wolnym rynku.
Miejski program "Mieszkanie na wynajem z dojściem do własności" będzie realizowało Poznańskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (PTBS). W pierwszym etapie ma powstać 20 mieszkań o powierzchni ok. 74 m kw. każde.

Najemca będzie mógł wykupić lokal nie prędzej niż po pięciu latach od wprowadzenia się i nie później niż po 25. Pieniądze uzyskane ze sprzedaży zostaną wykorzystane przy kolejnych inwestycjach. Mieszkania dostępne w programie mają być o 10-15 proc. tańsze od oferty rynkowej.

Czytaj też: Ponad 35 tys osób. nie płaci na czas za mieszkania komunalne i socjalne

Jak powiedział w piątek na konferencji prasowej prezydent Poznania Ryszard Grobelny, program dedykowany jest ludziom młodym, którzy nie mają zdolności kredytowej, ale jednocześnie pracują i widzą możliwość wykupu mieszkania. "Uczestnicy programu w czynszu częściowo mają spłacać kredyt. Zobaczymy, jaki będzie popyt na mieszkania. Jeśli projekt się zbilansuje, to jesteśmy w stanie oddawać rocznie po kilkaset mieszkań" - zadeklarował prezydent miasta.

Czytaj:Nowe mieszkania komunalne w Siedlcach

Program zakłada, że przyszli właściciele będą współfinansowali budowę mieszkań w formie wkładu własnego w wysokości ok. 50 proc. Pozostały koszt inwestycji sfinansuje PTBS przez emisję obligacji, a miasto udostępni grunt pod inwestycje. Po spłacie kosztów budowy mieszkania oraz zapłaceniu udziału w gruncie lokal przejdzie na własność najemcy.

Grobelny podkreślił, że pomysł na program pochodzi od miejskich radnych. Działające w poznańskiej radzie kluby porozumiały się w tej kwestii i poparły program.


Jak powiedział radny miejski Marek Sternalski, mieszkania za rogatkami Poznania są tańsze. "Jeśli ktoś boryka się ze zdolnością kredytową, to każda kwota ma znaczenie. Uznaliśmy, że należy wprowadzić program dla młodych ludzi" - stwierdził Sternalski.

Program jest przeznaczony dla osób do 40. roku życia, które nie posiadają własnego mieszkania na terenie miasta lub powiatu poznańskiego i spełniają kryteria dochodowe. Sternalski dodał, że z lokum pod najem z opcją wykupu mogą skorzystać osoby płacące podatek w Poznaniu. Premiowane będą również rodziny z dziećmi, a mieszkania przyzna miejska komisja.

PTBS należy do miasta Poznania. Obecnie spółka realizuje program "Mieszkanie dla absolwenta", w ramach którego wybudowane zostaną w 143 mieszkania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.