PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznań: Zmodernizowano perony na stacji głównej

  • PAP    11 marca 2018 - 19:32
Poznań: Zmodernizowano perony na stacji głównej
Poznań Główny (Fot. MOs810/Wikimedia Commons, lic. CC BY-SA 3.0)

PKP PLK za 49 mln zł na stacji Poznań Główny zmodernizowały wszystkie perony wraz z przebudową tunelu po zachodniej stronie stacji Poznań Główny. Trwają przygotowania do budowy na stacji nowego peronu.
Jak poinformował w imieniu spółki Zbigniew Wolny, od 11 marca pasażerowie stacji Poznań Główny mogą korzystać z wszystkich zmodernizowanych peronów. Zmodernizowano także tory przy peronach po stronie zachodniej stacji. Dzięki temu poprawiła się przepustowości Poznańskiego Węzła Kolejowego.

Wolny zaznaczył, że po modernizacji perony na głównej stacji w Poznaniu są dostosowane do obsługi osób o ograniczonej mobilności. Na peronach 4, 5 i 6 zamontowano windy, zainstalowane zostało oznakowanie dla osób niewidomych. Wyremontowano zabytkowe wiaty. Perony zostały ponadto wyposażone w nowoczesny system informacji pasażerskiej.

W obrębie tych peronów przebudowany został również tunel pod torami. - W przejściu podziemnym zainstalowana została m.in. nowa kanalizacja. Skończą się więc problemy z zalewaniem tunelu po ulewnych deszczach - poinformował Wolny.

Spółka podała, że trwają przygotowania do budowy na stacji nowego peronu. Ma to w jeszcze większym stopniu poprawić jej przepustowość. Peron będzie dwukrawędziowy o długości 400 m i szerokości 10 m. Będzie w pełni dostosowany do wymogów obsługi osób o ograniczonej mobilności i wyposażony w system dynamicznej informacji pasażerskiej.

- Z dużą nadzieją i zadowoleniem przyglądamy się rozwojowi kolei w aglomeracji poznańskiej. Od strony wschodniej, czyli od tej strony, która będzie przede wszystkim obsługiwana przez ten peron, mamy trzy linie. Przy założeniu, że częstotliwość ruchu pociągów będzie się ciągle zwiększać, ta inwestycja jest niezbędna - oznajmił Arnold Bresch z zarządu PKP PLK.

Do nowego peronu poprowadzone będzie przedłużone przejście podziemne. Szacowana wartość zadania wynosi około 100 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.