Poznański stadion szuka sponsora

Zarządca poznańskiego Stadionu Miejskiego dopiero w przyszłym roku będzie mógł precyzyjnie określić koszty utrzymania obiektu. Obecnie jednym z głównych zadań operatora jest pozyskanie sponsora na nazwę areny Euro 2012.
Poznański stadion szuka sponsora

Od września ubiegłego roku stadionem zarządza konsorcjum Lech Poznań i Marcelin Management.

"Przejmowanie stadionu odbywało się jednak etapami i de facto opiekę nad całością sprawujemy dopiero od maja tego roku. Dlatego w tej chwili trudno jest nam podać konkretne kwoty, niezbędne dla utrzymania stadionu. Te możemy przedstawić przynajmniej po pełnym roku zarządzania obiektem, czyli gdzieś w połowie przyszłego roku. W tej chwili opieramy się tylko na szacunkowych kwotach" - powiedziała rzeczniczka operatora Joanna Dzios.

Czytaj też: Imprezy na wrocławskim stadionie przyniosły straty

Umowa, jaka została zawarta między miastem a konsorcjum, przewiduje, że operator będzie płacić miastu roczny czynsz stały w wysokości 3 mln 100 tys. zł plus czynsz zmienny, który, w zależności od wpływów z dnia meczowego, będzie wynosił średnio 7,5 procent. Dodatkowo zarządca będzie płacić czynsz od sprzedaży praw do nazwy stadionu. Będzie to 30 procent wartości wynegocjowanego przez konsorcjum kontraktu, ale nie mniej niż 1 milion zł rocznie.

Czytaj też: Żeby nowy stadion nie był kulą u nogi...

Z tym ostatnim warunkiem kontraktu jest problem, bowiem nie udało się dotąd pozyskać sponsora, chętnego na kupno nazwę obiektu. Szacuje się, że do kasy operatora z tego tytułu mogłoby wpłynąć ok. 1,5 mln złotych rocznie.

"Rozmowy w tej sprawie trwają. Należy pamiętać, że zakup praw do nazwy stadionu zwiąże operatora i potencjalnego najemcę tych praw na co najmniej pięć lat. To skomplikowana transakcja, każdy szczegół musi zostać omówiony, tak by zabezpieczyć interesy obu stron" - wyjaśniła Dzios.

Czytaj też: Nowe obiekty sportowe w Polsce są źle zaprojektowane i nigdy się nie zwrócą

Konsorcjum chce też zarabiać na wynajmowaniu pomieszczeń wewnątrz stadionu. Na potencjalnych nabywców czeka sześć tysięcy powierzchni biurowej. Swoje siedziby mają już tutaj m.in. Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, spółka Euro Poznań 2012 oraz Wielkopolskie Centrum Rehabilitacji.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE