PARTNER PORTALU
  • BGK

Poznański stadion szuka sponsora

  • PAP    29 października 2012 - 20:32
Poznański stadion szuka sponsora

Zarządca poznańskiego Stadionu Miejskiego dopiero w przyszłym roku będzie mógł precyzyjnie określić koszty utrzymania obiektu. Obecnie jednym z głównych zadań operatora jest pozyskanie sponsora na nazwę areny Euro 2012.
Od września ubiegłego roku stadionem zarządza konsorcjum Lech Poznań i Marcelin Management.

"Przejmowanie stadionu odbywało się jednak etapami i de facto opiekę nad całością sprawujemy dopiero od maja tego roku. Dlatego w tej chwili trudno jest nam podać konkretne kwoty, niezbędne dla utrzymania stadionu. Te możemy przedstawić przynajmniej po pełnym roku zarządzania obiektem, czyli gdzieś w połowie przyszłego roku. W tej chwili opieramy się tylko na szacunkowych kwotach" - powiedziała rzeczniczka operatora Joanna Dzios.

Czytaj też: Imprezy na wrocławskim stadionie przyniosły straty

Umowa, jaka została zawarta między miastem a konsorcjum, przewiduje, że operator będzie płacić miastu roczny czynsz stały w wysokości 3 mln 100 tys. zł plus czynsz zmienny, który, w zależności od wpływów z dnia meczowego, będzie wynosił średnio 7,5 procent. Dodatkowo zarządca będzie płacić czynsz od sprzedaży praw do nazwy stadionu. Będzie to 30 procent wartości wynegocjowanego przez konsorcjum kontraktu, ale nie mniej niż 1 milion zł rocznie.

Czytaj też: Żeby nowy stadion nie był kulą u nogi...

Z tym ostatnim warunkiem kontraktu jest problem, bowiem nie udało się dotąd pozyskać sponsora, chętnego na kupno nazwę obiektu. Szacuje się, że do kasy operatora z tego tytułu mogłoby wpłynąć ok. 1,5 mln złotych rocznie.

"Rozmowy w tej sprawie trwają. Należy pamiętać, że zakup praw do nazwy stadionu zwiąże operatora i potencjalnego najemcę tych praw na co najmniej pięć lat. To skomplikowana transakcja, każdy szczegół musi zostać omówiony, tak by zabezpieczyć interesy obu stron" - wyjaśniła Dzios.

Czytaj też: Nowe obiekty sportowe w Polsce są źle zaprojektowane i nigdy się nie zwrócą

Konsorcjum chce też zarabiać na wynajmowaniu pomieszczeń wewnątrz stadionu. Na potencjalnych nabywców czeka sześć tysięcy powierzchni biurowej. Swoje siedziby mają już tutaj m.in. Wielkopolski Związek Piłki Nożnej, spółka Euro Poznań 2012 oraz Wielkopolskie Centrum Rehabilitacji.

<!-- pagebreak //-->

"Część powierzchni przeznaczonej pod wynajem już znalazła najemców, natomiast spora część wymaga dużego nakładu inwestycyjnego celem doprowadzenia tych pomieszczeń do stanu deweloperskiego" - zaznaczyła rzeczniczka operatora.

Sam stadion w tej chwili wykorzystywany jest tylko i wyłącznie na mecze piłkarskie. Zarządca w niedalekiej przyszłości planuje organizację dużych imprez, pod warunkiem, że będą one dofinansowane przez sponsorów bądź z budżetu miasta.

"Zależy nam na tym, by stadion żył nie tylko w dniu meczu i by były tu organizowane różne imprezy. Dziś prowadzimy rozmowy z kilkoma agencjami, otrzymaliśmy ciekawe propozycje, jednakże każda z nich wymaga dofinansowania z zewnątrz, dlatego nie podjęliśmy jeszcze żadnej decyzji. Szczególną uwagę zwracamy na jakość organizowanych imprez, dlatego zarówno przy wyborze kontrahenta jak i konkretnego projektu to kryterium będzie szczególnie ważne" - podkreśliła Dzios.

Gruntowna modernizacja Stadionu Miejskiego kosztowała 746 milionów złotych. Obiekt może pomieścić 43 tysiące widzów. Pierwszą imprezą na tym obiekcie był 20 września 2010 roku koncert Stinga. Podczas Euro 2012 rozegrano trzy spotkania: Chorwacja - Irlandia, Włochy - Chorwacja) i Włochy - Irlandia. Przez blisko dwa lata od zakończenia modernizacji stadion odwiedziło ponad milion osób.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.