PARTNER PORTALU
  • BGK

Pozwolenie na budowę centrum komunikacyjnego

  • PAP    4 sierpnia 2011 - 12:41
Pozwolenie na budowę centrum komunikacyjnego

Pozwolenie na budowę Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego na stacji Poznań Główny wydał w czwartek wojewoda wielkopolski Piotr Florek.
Inwestycja zostanie zakończona w 2013 roku, dworzec PKP będzie gotowy na Euro 2012.

Czytaj też: Pozwolenie na budowę dworca w sierpniu?

Inwestycja obejmuje budowę budynku nowego dworca kolejowego, centrum handlowo-rozrywkowego. Wraz z dworcem powstaną drogi dojazdowe, niezbędna infrastruktura techniczna, wielopoziomowy parking połączony przeszklonym łącznikiem z peronami i obszarem Dworca Zachodniego, a w przyszłości także z przystankiem PST.

Powierzchnia zabudowy projektowanej inwestycji wynosi ponad 54 tys. mkw.

Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, wojewoda zatwierdził projekt budowlany złożony w 6 tomach przez inwestora – Polskie Koleje Państwowe.

„Wniosek z dokumentacją trafił do Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 1 lipca. Zgodnie z zapowiedzią wojewody został on rozpatrzony w ekspresowym tempie jednego miesiąca. Budowa dworca kolejowego, to obok rozbudowy poznańskiego Lotniska Ławica, kluczowe inwestycje z uwagi na przyszłoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Stąd też decyzji wojewody nadano rygor natychmiastowej wykonalności” – poinformował Stube.

Jak zapowiedział w lipcu Tomasz Lisiecki prezes TriGranit Development Polska – inwestora finansującego budowę, budynek nowego dworca PKP w Poznaniu powstanie przed Euro 2012. Termin oddania – to maj 2012 rok.

Od czerwca na placu budowy trwa wylewanie fundamentów pod budynek dworca. Wylewanie fundamentów na peronach realizowane jest w ramach prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe modernizacji peronów.

Zintegrowane Centrum Komunikacyjne Poznań Główny – City Center będzie się składało – oprócz dworca PKP o powierzchni 7 tys. metrów kwadratowych – także z dworca autobusowego, obiektów biurowych, parkingów, hotelu i galerii handlowej. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 640 milionów złotych. Zakończenie budowy zaplanowano na drugą połowę 2013 r.

Umowa inwestycyjna między PKP S.A. i węgierską firmą TriGranit została podpisana w czerwcu ubiegłego roku. O realizację kontraktu starało się siedem firm, specjalizujących się w inwestycjach komercyjnych na rynku nieruchomości.

TriGranit przeprowadził w Polsce kilka inwestycji, m.in. budował centra handlowe w Katowicach i Krakowie. Działa na rynku nieruchomości od 1997 r. Firma jest obecna w 10 krajach Europy, a wartość rynkowa portfela projektów wynosi 2 mld euro.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.