PARTNER PORTALU
  • BGK

Pozwolili wreszcie na lotnisko w Radomiu

  • PAP    16 września 2011 - 17:43
Pozwolili wreszcie na lotnisko w Radomiu

Zezwolenie na utworzenie lotniska cywilnego w Radomiu wydał prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego - poinformowała rzecznik prasowy ULC Katarzyna Krasnodębska. O powstanie lotniska w Radomiu miejscowe władze zabiegają od 12 lat.
Lotnisko cywilne w Radomiu ma powstać na bazie istniejącego lotniska wojskowego Radom - Sadków. Lotniskiem zarządzać będzie spółka Port Lotniczy Radom S.A.

Krasnodębska powiedziała, że aby lotnisko w Radomiu mogło rozpocząć działalność, musi jeszcze uzyskać od Urzędu Lotnictwa Cywilnego certyfikat oraz zezwolenie na zarządzanie.

Czytaj też: Małe lotniska warto budować, ale…

Według rzecznika prasowego spółki Port Lotniczy Radom Kajetana Orła, zezwolenie na założenie lotniska cywilnego jest najważniejszym dokumentem określonym w prawie lotniczym, który realnie otwiera drogę do uruchomienia cywilnej działalności operacyjnej na radomskim Sadkowie.

Orzeł powiedział, że spółce brakuje jeszcze kilku dokumentów do rozpoczęcia procedury inwestycyjnej, m.in. tzw. decyzji środowiskowej, o którą wystąpi po zakończeniu badań przyrodniczych w pierwszym kwartale przyszłego roku.

Władze Radomia od wielu lat zabiegają o utworzenie cywilnego portu lotniczego na bazie lotniska wojskowego. Wojewoda mazowiecki przekazał miastu tereny pod lotnisko na zasadzie użyczenia bądź darowizny. Część terenów, m.in. tam, gdzie znajduje się pas startowy i drogi kołowania, spółka Port Lotniczy Radom będzie współużytkować z wojskiem.

Obszar, dla którego Radom Sadków stanowi najlepiej dostępny port lotniczy, jest zamieszkiwany przez 3 miliony osób. Największe miasta położone w strefie oddziaływania lotniska to: Lublin, Radom, Kielce i Ostrowiec Świętokrzyski. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.