PARTNER PORTALU
  • BGK

PPP w Niemczech trudniejsze

  • Bolesław Bezeg    7 czerwca 2010 - 00:50

Gdyby nie interwencja Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Niemczech w dobie kryzysu finansowanego realizowano by obecnie znacznie mniej projektów w formule PPP.
- Jeżeli chodzi o kryzys, to trochę miał on wpływ na realizację PPP w Niemczech, a trochę nie. Tak, bo obecnie trudniej o kredyt i nie, bo ciągle jest zapotrzebowanie na publiczne inwestycje i jest duży popyt na alternatywne formy ich finansowania – stwierdziła podczas Europejskiego Kongersu Gospodarczego w Katowicach Regina Cablitz z Ministerstwa Finansów Nadrenii Północnej Westfalii.

Zauważyła ona, że choć nie widać dużego wpływu kryzysu na inwestycje w formule PPP, to jednak jest coraz mniej inwestycji publicznych: - Jest to związane z kryzysem dotyczącym w ogóle inwestycji.  Jest coraz mniej graczy na rynku, umowy są krótsze, realizacja kontraktów też i coraz wyższe oprocentowanie - powiedziała.

Zaznaczyła, że w poprzednich latach zawierano najczęściej długoterminowe umowy nawet do 25 lat, a obecnie ze względu na kryzys zawiera się umowy na 10-15 lat: - Banki są na silniejszej pozycji co odbija się też na PPP. Największy problem z realizacją takich projektów mają małe i średnie przedsiębiorstwa  – powiedziała Regina Cablitz.

- W Niemczech funkcjonują dwa modele finansowania projektów PPP: pełne ryzyko przejmuje partner prywatny, wtedy oprocentowanie kredytu bankowego jest dużo wyższe i drugi model, w którym inwestorowi udzielana jest gwarancja dla projektu ze strony sektora publicznego – tych teraz jest więcej. Powstają nowe modele finansowania mieszanego, gdzie płatności są wnoszone z wyprzedzeniem, zaliczkowo – jest duże zainteresowanie takimi projektami  – stwierdziła Regina Cablitz.

Z jej relacji wynika także, iż obecnie w finansowaniu projektów PPP odgrywają w Niemczech banki krajowe, bo banki komercyjne w dobie kryzysy finansowego niechętnie udzielają kredytów. Z pomocą bankom krajowym przyszedł Europejski Bank Inwestycyjny, który pomaga finansować inwestycje PPP. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • Konsultant, 2010-06-08 01:17:42

    niedouczony zaskakuje mnie faktem, że czyta takie artykuły, które przerastają go intelektualnie. Wpisz sobie wyrażenie "PPP" lub "Partnerstwo Publiczno - Prywatne"w Google i znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak robią to inni niedouczeni w podstawowce. Czuwaj!...  rozwiń
  • niedouczony w podstawówce, 2010-06-08 00:01:33

    Szanowny Portalu Samorządowy ! Co to jest PPP i dlaczego używając wielu skrótów, nie dajecie szans czytelnikowi na ich rozszyfrowanie w treści zamieszczanych artykułów ???