PPP w Niemczech trudniejsze

  • Bolesław Bezeg
  • 07-06-2010
  • drukuj
Gdyby nie interwencja Europejskiego Banku Inwestycyjnego w Niemczech w dobie kryzysu finansowanego realizowano by obecnie znacznie mniej projektów w formule PPP.
- Jeżeli chodzi o kryzys, to trochę miał on wpływ na realizację PPP w Niemczech, a trochę nie. Tak, bo obecnie trudniej o kredyt i nie, bo ciągle jest zapotrzebowanie na publiczne inwestycje i jest duży popyt na alternatywne formy ich finansowania – stwierdziła podczas Europejskiego Kongersu Gospodarczego w Katowicach Regina Cablitz z Ministerstwa Finansów Nadrenii Północnej Westfalii.

Zauważyła ona, że choć nie widać dużego wpływu kryzysu na inwestycje w formule PPP, to jednak jest coraz mniej inwestycji publicznych: - Jest to związane z kryzysem dotyczącym w ogóle inwestycji.  Jest coraz mniej graczy na rynku, umowy są krótsze, realizacja kontraktów też i coraz wyższe oprocentowanie - powiedziała.

Zaznaczyła, że w poprzednich latach zawierano najczęściej długoterminowe umowy nawet do 25 lat, a obecnie ze względu na kryzys zawiera się umowy na 10-15 lat: - Banki są na silniejszej pozycji co odbija się też na PPP. Największy problem z realizacją takich projektów mają małe i średnie przedsiębiorstwa  – powiedziała Regina Cablitz.

- W Niemczech funkcjonują dwa modele finansowania projektów PPP: pełne ryzyko przejmuje partner prywatny, wtedy oprocentowanie kredytu bankowego jest dużo wyższe i drugi model, w którym inwestorowi udzielana jest gwarancja dla projektu ze strony sektora publicznego – tych teraz jest więcej. Powstają nowe modele finansowania mieszanego, gdzie płatności są wnoszone z wyprzedzeniem, zaliczkowo – jest duże zainteresowanie takimi projektami  – stwierdziła Regina Cablitz.

Z jej relacji wynika także, iż obecnie w finansowaniu projektów PPP odgrywają w Niemczech banki krajowe, bo banki komercyjne w dobie kryzysy finansowego niechętnie udzielają kredytów. Z pomocą bankom krajowym przyszedł Europejski Bank Inwestycyjny, który pomaga finansować inwestycje PPP. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

niedouczony zaskakuje mnie faktem, że czyta takie artykuły, które przerastają go intelektualnie. Wpisz sobie wyrażenie "PPP" lub "Partnerstwo Publiczno - Prywatne"w Google i znajdziesz odpowiedź na pytanie, jak robią to inni niedouczeni w podstawowce. Czuwaj!... rozwiń

Konsultant, 2010-06-08 01:17:42 odpowiedz

Szanowny Portalu Samorządowy ! Co to jest PPP i dlaczego używając wielu skrótów, nie dajecie szans czytelnikowi na ich rozszyfrowanie w treści zamieszczanych artykułów ???

niedouczony w podstawówce, 2010-06-08 00:01:33 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE