Prac na DTŚ nie przerwie nawet zima

Budowa DTŚ systematycznie idzie do przodu. Nowoczesne technologie pozwolą na kontynuowanie prac nawet zimą, gdy spadnie śnieg.
Prac na DTŚ nie przerwie nawet zima

W III kwartale 2015 roku powinniśmy przejechać całym gliwickim odcinkiem drogi.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i musi być rozliczona do końca 2015 roku. Dlatego inwestor zadbał by mieć pełne prawo do prowadzenia robót budowlanych w zakresie zatwierdzonego projektu budowlanego. Prawo to obejmuje dokonywanie niezbędnych prac związanych z urządzeniami obcymi, m.in. z linami napowietrznymi nad budowaną trasą.

- Prace związane z przebudową linii energetycznych prowadzone w związku z budową DTŚ nie są w żaden sposób wstrzymywane przez inwestora - mówi nam Danuta Żak, rzecznik DTŚ S.A.

Informacje potwierdza Maciej Tomczak, inżynier kontraktu DTŚ na odcinku G2.

Czytaj tez: System zarządzania ruchem na DTŚ prawie gotowy

- Póki co, wszystko odbywa się zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami. Prac nie opóźniły nawet głośne odkrycia archeologiczne w rejonie ulicy Dworcowej. Jeśli chodzi o stronę finansową, to plan na 2013 rok został wypełniony zgodnie z założeniami - mówi.

To właśnie kwestie finansowe mogły stanąć na drodze do realizacji inwestycji.
W stosunku do pierwszych założeń wzrosły bowiem koszty budowy trasy.

Jednak najprawdopodobniej Województwo otrzyma dla "DTŚ-ki" około 400 mln złotych dotacji z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść w listopadzie.

W tej chwili, na budowie trasy najbardziej zaawansowane prace związane są z odcinkiem G1 - od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej w Gliwicach. W tym rejonie budowany jest węzeł drogowy DTŚ z autostradą A1. Będzie to jedyne na całym odcinku połączenie "średnicówki" z autostradą. Utrudnienia dla kierowców w tym miejscu A1, potrwają do czerwca przyszłego roku.
Na ul. Kujawskiej wykonano już też pierwsze warstwy betonu asfaltowego. Z tego powodu, w tym rejonie obowiązuje ruch wahadłowy.

- Zgodnie z harmonogramem będzie on obowiązywał jeszcze w październiku. W listopadzie planuje się udostępnienie użytkownikom ul. Kujawskiej - mówi Danuta Żak.

Odcinek G1 ma być gotowy w sierpniu 2014r.
Ważną informacją dla kierowców, jest fakt, że w przypadku drugiego odcinka DTŚ - nazywanego "śródmiejskim" - nie planuje się już w tym roku zamykania kolejnych ulic w mieście.

W tej chwili wyłączone są ulice Konarskiego, Fredry i fragment DK88.
Na odcinku G2 plany na najbliższy czas zakładają m.i.n rozpoczęcie budowy tunelu. Najpierw jednak teren zostanie uwolniony od istniejącego uzbrojenia.

Jak informują w DTŚ S.A. - uzyskanie przejezdności na tym odcinku planowane jest na III kwartał 2015 roku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE