PARTNER PORTALU
  • BGK

Prac na DTŚ nie przerwie nawet zima

  • 24gliwice.pl    24 października 2013 - 10:20
Prac na DTŚ nie przerwie nawet zima

Budowa DTŚ systematycznie idzie do przodu. Nowoczesne technologie pozwolą na kontynuowanie prac nawet zimą, gdy spadnie śnieg.
W III kwartale 2015 roku powinniśmy przejechać całym gliwickim odcinkiem drogi.

Inwestycja jest współfinansowana ze środków Unii Europejskiej i musi być rozliczona do końca 2015 roku. Dlatego inwestor zadbał by mieć pełne prawo do prowadzenia robót budowlanych w zakresie zatwierdzonego projektu budowlanego. Prawo to obejmuje dokonywanie niezbędnych prac związanych z urządzeniami obcymi, m.in. z linami napowietrznymi nad budowaną trasą.

- Prace związane z przebudową linii energetycznych prowadzone w związku z budową DTŚ nie są w żaden sposób wstrzymywane przez inwestora - mówi nam Danuta Żak, rzecznik DTŚ S.A.

Informacje potwierdza Maciej Tomczak, inżynier kontraktu DTŚ na odcinku G2.

Czytaj tez: System zarządzania ruchem na DTŚ prawie gotowy

- Póki co, wszystko odbywa się zgodnie z ustalonymi wcześniej terminami. Prac nie opóźniły nawet głośne odkrycia archeologiczne w rejonie ulicy Dworcowej. Jeśli chodzi o stronę finansową, to plan na 2013 rok został wypełniony zgodnie z założeniami - mówi.

To właśnie kwestie finansowe mogły stanąć na drodze do realizacji inwestycji.
W stosunku do pierwszych założeń wzrosły bowiem koszty budowy trasy.

Jednak najprawdopodobniej Województwo otrzyma dla "DTŚ-ki" około 400 mln złotych dotacji z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Decyzje w tej sprawie powinny zapaść w listopadzie.

W tej chwili, na budowie trasy najbardziej zaawansowane prace związane są z odcinkiem G1 - od granicy z Zabrzem do ul. Kujawskiej w Gliwicach. W tym rejonie budowany jest węzeł drogowy DTŚ z autostradą A1. Będzie to jedyne na całym odcinku połączenie "średnicówki" z autostradą. Utrudnienia dla kierowców w tym miejscu A1, potrwają do czerwca przyszłego roku.
Na ul. Kujawskiej wykonano już też pierwsze warstwy betonu asfaltowego. Z tego powodu, w tym rejonie obowiązuje ruch wahadłowy.

- Zgodnie z harmonogramem będzie on obowiązywał jeszcze w październiku. W listopadzie planuje się udostępnienie użytkownikom ul. Kujawskiej - mówi Danuta Żak.

Odcinek G1 ma być gotowy w sierpniu 2014r.
Ważną informacją dla kierowców, jest fakt, że w przypadku drugiego odcinka DTŚ - nazywanego "śródmiejskim" - nie planuje się już w tym roku zamykania kolejnych ulic w mieście.

W tej chwili wyłączone są ulice Konarskiego, Fredry i fragment DK88.
Na odcinku G2 plany na najbliższy czas zakładają m.i.n rozpoczęcie budowy tunelu. Najpierw jednak teren zostanie uwolniony od istniejącego uzbrojenia.

Jak informują w DTŚ S.A. - uzyskanie przejezdności na tym odcinku planowane jest na III kwartał 2015 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.