PARTNER PORTALU
  • BGK

Prace konserwatorskie w Krypcie Zasłużonych na Skałce

  • PAP    6 lipca 2012 - 15:28
Prace konserwatorskie w Krypcie Zasłużonych na Skałce

Konserwacja polichromii, witrażu z Matką Boską Częstochowską, kamiennych kolumn i ozdobnych latarni to najważniejsze prace, które rozpoczną się w najbliższych dniach we wnętrzu Krypty Zasłużonych na Skałce.
Na prace te przeznaczono w tym roku 360 tys. zł, z czego 300 tys. zł pochodzi z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Krakowa, a 60 tys. - ze środków gminy Kraków.

"Konserwacja obejmie prezbiterium oraz polichromie w znacznej części nawy. Dolna część malowideł, w związku z wilgocią, która tu kiedyś panowała, uległa zniszczeniu i w tych miejscach będziemy ją odtwarzać, korzystając z zachowanych rysunków i zdjęć" - powiedział w piątek prof. Edward Kosakowski z firmy AC Konserwacja Zabytków, która będzie realizowała prace.

Specjaliści przeprowadzą też konserwację neoromańskich, kamiennych kolumn oraz schodów oddzielających prezbiterium od nawy. Chcą także wymienić część płytek na posadzce, które zostały położone podczas remontu instalacji elektrycznej i swoim wyglądem odbiegają od pozostałych.

Znajdująca się pod kościołem ojców paulinów jednonawowa krypta została ukończona w 1792 r. Pod koniec XIX wieku została przebudowana z myślą o umieszczeniu tam grobów zasłużonych Polaków. Krypta z przedsionkiem i prezbiterium jest przykryta sklepieniem kolebkowym. W prezbiterium znajduje

<!-- pagebreak //-->

się neoromański ołtarz według projektu Tomasza Prylińskiego, a za nim, na ścianie głównej, witraż z Matką Boską Częstochowską zaprojektowany przez Adama Bunscha. W bocznych niszach stoją sarkofagi. Obecny wystrój wnętrza, z secesyjną polichromią autorstwa Józefa Mikulskiego, pochodzi z początku XX wieku.

W krypcie spoczywają prochy m.in. Jana Długosza, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Adama Asnyka, Henryka Siemiradzkiego, Stanisława Wyspiańskiego, Jacka Malczewskiego, Karola Szymanowskiego i Czesława Miłosza.

"Skałka to miejsce, gdzie spoczywają wielcy Polacy, twórcy kultury i nauki polskiej, skąd w szczególny sposób przemawia do nas historia narodu. Myślę, że młode pokolenie powinno być świadome swoich korzeni. To miejsce zasługuje na to, żeby miało godny wygląd i odzyskało swoją dawną świetność, stąd konserwacja" - powiedział przeor klasztoru paulinów na Skałce, o. Michał Lukoszek.

Obecne prace w krypcie potrwają do jesieni, obiekt będzie jednak przez cały czas dostępny dla zwiedzających. Remont wnętrza ma być kontynuowany w 2013 r.

Od połowy lat dziewięćdziesiątych Społeczny Komitet Odnowy Zabytków Krakowa przeznacza znaczne środki na prace remontowo-konserwatorskie w kościele i klasztorze ojców paulinów na Skałce. W sumie w latach 1994-2011 było to 5,3 mln zł.

Do tej pory wyremontowano m.in. elewację i dach kościoła, bramę wjazdową od ul. Skałecznej, zespół biblioteczno-muzealny w klasztorze i sadzawkę św. Stanisława wraz z otoczeniem. Wykonano także prace osuszające i zapobiegające wilgoci w Krypcie Zasłużonych i zakonserwowano cztery sarkofagi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.