Prace konserwatorskie w Krypcie Zasłużonych na Skałce

Konserwacja polichromii, witrażu z Matką Boską Częstochowską, kamiennych kolumn i ozdobnych latarni to najważniejsze prace, które rozpoczną się w najbliższych dniach we wnętrzu Krypty Zasłużonych na Skałce.
Prace konserwatorskie w Krypcie Zasłużonych na Skałce

Na prace te przeznaczono w tym roku 360 tys. zł, z czego 300 tys. zł pochodzi z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Krakowa, a 60 tys. - ze środków gminy Kraków.

"Konserwacja obejmie prezbiterium oraz polichromie w znacznej części nawy. Dolna część malowideł, w związku z wilgocią, która tu kiedyś panowała, uległa zniszczeniu i w tych miejscach będziemy ją odtwarzać, korzystając z zachowanych rysunków i zdjęć" - powiedział w piątek prof. Edward Kosakowski z firmy AC Konserwacja Zabytków, która będzie realizowała prace.

Specjaliści przeprowadzą też konserwację neoromańskich, kamiennych kolumn oraz schodów oddzielających prezbiterium od nawy. Chcą także wymienić część płytek na posadzce, które zostały położone podczas remontu instalacji elektrycznej i swoim wyglądem odbiegają od pozostałych.

Znajdująca się pod kościołem ojców paulinów jednonawowa krypta została ukończona w 1792 r. Pod koniec XIX wieku została przebudowana z myślą o umieszczeniu tam grobów zasłużonych Polaków. Krypta z przedsionkiem i prezbiterium jest przykryta sklepieniem kolebkowym. W prezbiterium znajduje

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE