PARTNER PORTALU
  • BGK

Prace na odcinku Czerniewice - Kowal

  • PAP    16 lipca 2010 - 19:15
Prace na odcinku Czerniewice - Kowal

Budowę odcinka autostrady A1 między Czerniewicami a Kowalem (woj. kujawsko-pomorskie) rozpoczęto w piątek na terenie przyszłego węzła w Pikutkowie. Inwestycja ma zostać ukończona do wiosny 2012 roku.
W uroczystości wbicia symbolicznej pierwszej łopaty, rozpoczynającej budowę odcinka autostrady A1 Czerniewice - Kowal dokonali w piątek: minister infrastruktury Cezary Grabarczyk i marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki. Inwestycja wystartowała w Pikutkowie w powiecie włocławskim.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane z europejskich środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a inwestorem jest bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Budować będą ekipy polsko-irlandzkich konsorcjów, których liderami są SRB Civil Engineering i PBG S.A.

64-kilometrowy odcinek Czerniewice - Kowal będzie realizowany w trzech etapach. Aby prace przebiegały sprawniej inwestycja została podzielona na mniejsze odcinki: Czerniewice - Odolion - 11,4 km (13 obiektów inżynieryjnych - wiaduktów, przejść dla zwierząt itp.), Odolion - Brzezie - 23 km (18 obiektów) i Brzezie - Kowal - 29,5 km (27 obiektów).

Na trasie powstanie pięć węzłów autostradowych: Czerniewice, Odolion, Brzezie, Pikutkowo i Kowal. Przewidywany termin otwarcia to wiosna 2012 roku.

Pierwszy odcinek autostrady A1 w województwie kujawsko-pomorskim (65 kilometrów ze Swarożyna w Pomorskiem do Nowych Marz w Kujawsko-Pomorskiem) został oddany do użytku w 2008 roku. Obecnie trwają prace budowlane na kolejnym 52-kilmetrowym fragmencie z Nowych Marz do podtoruńskich Czerniewic, którego ukończenie zaplanowane jest w 2011 roku. Na tym odcinku powstaje nowy, prawie dwukilometrowy most przez Wisłę koło Grudziądza i drugie przęsło mostu przez Wisłę koło Torunia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.