Prace na wrocławskim dworcu i stadionie na finiszu

Na 40 dni przed piłkarskimi mistrzostwami Europy we Wrocławiu dobiega końca remont Dworca Głównego PKP, trwają prace wykończeniowej na stadionie miejskim. Na przyjęcie kibiców gotowy jest nowy terminal wrocławskiego lotniska.
Prace na wrocławskim dworcu i stadionie na finiszu

Wszystkie prace budowlane na wrocławskim stadionie, a także wokół piłkarskiej areny mają zakończyć się do końca kwietnia. 11 maja obiekt ma zostać przekazany UEFA. Obecnie na stadionie prowadzone są roboty wykończeniowe, m.in. parkingu dla autobusów oraz instalacji elektrycznych. Obiekt w czwartek uzyskał bezterminowe pozwolenie na użytkowanie. "Po zakończeniu prac budowlanych będą się oczywiście jeszcze toczyły prace porządkowe, ale po uzyskaniu bezterminowej zgody na użytkowanie stadion jest gotowy do Euro 2012" - powiedział rzecznik prasowy głównego wykonawcy firmy Max Boegl Jan Wawrzyniak.

Najpóźniej do końca maja zakończą się również prace przy zabezpieczaniu wielkiego wykopu pod planowane centrum handlowe przy nowym wrocławskim stadionie. Projekt zakłada m.in. zabezpieczenie ścian wykopu specjalnymi przyporami, zbudowanie zjazdu, uporządkowanie i ogrodzenie terenu oraz zasianie trawy.

Dobiega końca remont Dworca Głównego PKP we Wrocławiu. "Prace na placu przed dworcem zmierzają ku finałowi. Gotowa jest bryła parkingu podziemnego wraz z dwoma wjazdami od ulic Peronowej i Piłsudskiego. Wewnątrz, oprócz niemal zakończonych prac instalacyjnych, końca dobiega wykonywanie nawierzchni, a także znakowaniem sektorów przyszłego parkingu podziemnego" - poinformował PAP rzecznik prasowy PKP we Wrocławiu Bartłomiej Sarna

Zakończono już modernizację czterech z pięciu historycznych peronów. Obecnie prace prowadzone są na ostatnim z modernizowanych peronów, czyli peronie nr 3, który zostanie udostępniony podróżnym w maju. PKP zapowiada, że inwestycja będzie gotowa do obsługi podróżnych podczas Euro 2012, jednak całość remontu zakończy się najprawdopodobniej w lipcu. Do turnieju nie uda się zakończyć prac przy części pomieszczeń komercyjnych, które mają być przeznaczone dla najemców.

W pełni gotowy na przyjęcie pasażerów jest natomiast nowy terminal wrocławskiego lotniska. Inwestycję o wartości około 300 mln zł oddano do użytku w marcu. Obiekt będzie mógł obsłużyć niemal 3,5 mln pasażerów rocznie. Po otwarciu nowego obiektu port dysponuje dwoma niezależnymi terminalami.

Na lotnisku działa już specjalny zespół do obsługi Euro 2012. Składa się z pracowników obsługi pasażerskiej, zespołu ds. bezpieczeństwa, a także przedstawicieli urzędu celnego, policji i straży granicznej. "Ich zadaniem jest opracowanie scenariuszy operacyjnych i koordynacja działań podczas turnieju. Największą siłą zespołu jest doświadczenie zdobyte podczas obsługi polskiej prezydencji w Unii Europejskiej" - powiedział kierownik obsługi pasażerskiej w Porcie Lotniczym Wrocław i kierownik ds. EURO Tomasz Lenart.

Zakończyły się już kluczowe inwestycje drogowe związane z organizacją turnieju. Chodzi o przebudowę ulic wokół stadionu i otwarcie linii tramwajowej na osiedle Kozanów, zlokalizowane tuż przy stadionie miejskim. Jak powiedział PAP rzecznik prasowy spółki Wrocławskie Inwestycje Marek Szempliński, w mieście trwają "mniejsze prace remontowe" na ulicach, których przejezdność ma poprawić poruszanie się po stolicy Dolnego Śląska. "Chcemy zakończyć te remonty tuż przed turniejem" - mówił Szempliński.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE