Prace przy suchym wykopie pod Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisało umowę i przekazało plac budowy firmie, która wykona tzw. suchy wykop pod siedzibę placówki. Prace te mają potrwać do końca lutego przyszłego roku. Termin otwarcia muzeum nie jest jeszcze znany.
Prace przy suchym wykopie pod Muzeum II Wojny Światowej

Jak poinformował w środę dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Paweł Machcewicz, we wtorek podpisana została umowa z firmą Soletanche Polska, która za nieco ponad 94,6 mln zł ma wykonać suchy wykop pod przyszłą siedzibę gdańskiej placówki.

Suchy wykop to swoista - w dużej mierze betonowa wanna zanurzona na ok. kilkanaście metrów w ziemi. W przyszłości znajdzie się w nim spora część pomieszczeń placówki: projekt architektoniczny zakłada m.in. umieszczenie w podziemiu głównej ekspozycji muzeum.

Inwestycja prowadzona jest na podmokłym gruncie, więc wykonanie suchego wykopu będzie wymagało zastosowania skomplikowanych systemów odwadniających oraz umocnień, które udźwigną także naziemną część obiektu.

Wykonawca suchego wykopu został wybrany w przetargu, do którego stanęły dwie firmy: druga - konsorcjum, w którym liderem była spółka Polbud-Pomorze, chciała za wykonanie tego zadania ponad 119 mln zł.

Machcewicz wyjaśnił, że zgodnie z umową prace przy suchym wykopie potrwają siedem miesięcy, a po ich zakończeniu - w lutym przyszłego roku - na plac budowy wejdzie wybrany w planowanym przetargu wykonawca pozostałej części obiektu. Równolegle z pracami budowlanymi prowadzone są prace nad przyszłą ekspozycją placówki.

Jak poinformował w środę dyrektor, dziś trudno jest powiedzieć, kiedy Muzeum II Wojny Światowej zostanie otwarte. Pierwotnie planowano, że nastąpi to 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Jednak już kilka miesięcy temu sam Machcewicz oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski informowali o możliwym przesunięciu tego terminu na później.

"Wiele zależy od ewentualnych odwołań przy postępowaniach przetargowych" - powiedział Machcewicz.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE