PARTNER PORTALU
  • BGK

Prace przy suchym wykopie pod Muzeum II Wojny Światowej

  • PAP    1 sierpnia 2012 - 17:55
Prace przy suchym wykopie pod Muzeum II Wojny Światowej

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku podpisało umowę i przekazało plac budowy firmie, która wykona tzw. suchy wykop pod siedzibę placówki. Prace te mają potrwać do końca lutego przyszłego roku. Termin otwarcia muzeum nie jest jeszcze znany.
Jak poinformował w środę dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, Paweł Machcewicz, we wtorek podpisana została umowa z firmą Soletanche Polska, która za nieco ponad 94,6 mln zł ma wykonać suchy wykop pod przyszłą siedzibę gdańskiej placówki.

Suchy wykop to swoista - w dużej mierze betonowa wanna zanurzona na ok. kilkanaście metrów w ziemi. W przyszłości znajdzie się w nim spora część pomieszczeń placówki: projekt architektoniczny zakłada m.in. umieszczenie w podziemiu głównej ekspozycji muzeum.

Inwestycja prowadzona jest na podmokłym gruncie, więc wykonanie suchego wykopu będzie wymagało zastosowania skomplikowanych systemów odwadniających oraz umocnień, które udźwigną także naziemną część obiektu.

Wykonawca suchego wykopu został wybrany w przetargu, do którego stanęły dwie firmy: druga - konsorcjum, w którym liderem była spółka Polbud-Pomorze, chciała za wykonanie tego zadania ponad 119 mln zł.

Machcewicz wyjaśnił, że zgodnie z umową prace przy suchym wykopie potrwają siedem miesięcy, a po ich zakończeniu - w lutym przyszłego roku - na plac budowy wejdzie wybrany w planowanym przetargu wykonawca pozostałej części obiektu. Równolegle z pracami budowlanymi prowadzone są prace nad przyszłą ekspozycją placówki.

Jak poinformował w środę dyrektor, dziś trudno jest powiedzieć, kiedy Muzeum II Wojny Światowej zostanie otwarte. Pierwotnie planowano, że nastąpi to 1 września 2014 r., w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Jednak już kilka miesięcy temu sam Machcewicz oraz minister kultury Bogdan Zdrojewski informowali o możliwym przesunięciu tego terminu na później.

"Wiele zależy od ewentualnych odwołań przy postępowaniach przetargowych" - powiedział Machcewicz.

<!-- pagebreak //-->

Muzeum II Wojny Światowej zostanie wzniesione przy ul. Wałowej, nieopodal Głównego Miasta i Motławy. Teren o wartości 53 mln zł w formie darowizny przekazało miasto. Budowa muzeum ma kosztować w sumie 358 mln zł.

Pieniądze na ten cel ma przekazać polski rząd, w ramach wieloletniego programu "Budowa Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku".

Autorem projektu siedziby muzeum jest Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni, które w 2010 roku wygrało międzynarodowy konkurs.

Zgodnie z zamysłem architektów duża część muzeum, w tym ekspozycja główna, znajdzie się pod ziemią. Wystawa główna ulokowana zostanie w wielkiej przestrzeni o wysokości 12 metrów. W części podziemnej znajdą się też trzy poziomy z salami konferencyjnymi.

Część naziemna muzeum będzie miała kształt pochylonego graniastosłupa o podstawie trójkąta i wysokości ok. 40 metrów w najwyższym punkcie. Jedna ze ścian bryły będzie całkowicie przeszklona, pozostałe stanowić będą jednolitą betonową powierzchnię w odcieniu czerwonym.

W naziemnej części, która ma mieć sześć poziomów użytkowych, znajdą się m.in. biblioteka, sale wykładowe i kawiarnia.

Umieszczona w podziemiu wystawa główna muzeum ma zająć ok. 4 tys. mkw. powierzchni. W nowoczesny sposób ma ona prezentować II wojnę światową zarówno z perspektywy ówczesnej wielkiej polityki, jak i przeżyć zwykłych ludzi. Ekspozycja ma pokazywać nie tylko losy Polaków, ale też doświadczenia innych narodów.

Poza wystawą stałą w muzeum znajdzie się także około tysiąca metrów powierzchni na wystawy czasowe. Oprócz funkcji wystawienniczych muzeum ma pełnić rolę ośrodka edukacji, kultury i nauki. Placówka będzie prowadzić badania naukowe i działalność wydawniczą oraz pełnić funkcję centrum spotkań krajowych i międzynarodowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.