PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 163 km pomorskich dróg zostanie zmodernizowanych

  • PAP    27 lutego 2015 - 14:47
Prawie 163 km pomorskich dróg zostanie zmodernizowanych

W dotychczasowych sześciu edycjach Programu w Pomorskiem zmodernizowano 610 km dróg powiatowych i gminnych (fot.flickr.com/Mack Male)

Prawie 163 km dróg lokalnych zostanie zmodernizowanych w tym roku w Pomorskiem w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Zostaną zrealizowane 23 inwestycje o łącznej wartości ponad 131 mln zł.
W Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku wojewoda Ryszard Stachurski i przedstawiciele samorządów podpisali umowy na dofinansowanie modernizacji prawie 163 km dróg lokalnych. Zostaną zrealizowane 23 inwestycje o łącznej wartości ponad 131 mln zł, z czego ponad 54 mln zł stanowi dotacja z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych.

Zostanie zmodernizowanych (przebudowanych, wyremontowanych lub zbudowanych) ponad 140 km dróg powiatowych i 22,5 km dróg gminnych.

Wojewoda Stachurski zwrócił uwagę, że Pomorskie jest liderem w kraju pod względem wykorzystania dotacji z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. "Są takie województwa w kraju, w których pieniądze zwracane są do budżetu, a nasze województwo wykorzystuje około 99 proc. przyznanych dotacji" - wskazał. Ocenił, że "to zasługa samorządowców, ich zaradności i też tego, że są w stanie z własnych budżetów wyłożyć pozostałą część". Maksymalna wysokość dotacji wynosi 3 mln zł.

W dotychczasowych sześciu edycjach Programu w Pomorskiem zmodernizowano 610 km dróg powiatowych i gminnych. Łącznie region otrzymał 250 mln zł dotacji. W programie uczestniczyły wszystkie powiaty i prawie połowa gmin regionu.

"Są takie powiaty, które potrafią pisać dobre wnioski i właściwie kończą modernizację i budowę dróg na swoim terenie, a są takie powiaty, które składają wnioski na modernizację 2-4 kilometrowych odcinków dróg" - tłumaczył wojewoda. Przyznał, że szczególnie powiaty sztumski, malborski, kwidzyński "mają zaniedbane drogi".

W tegorocznym programie najwięcej dróg, prawie 32 km zostanie zmodernizowanych w powiecie człuchowskim.

Starosta człuchowski Aleksander Gappa podał, że dzięki Narodowemu Programowi Przebudowy Dróg Lokalnych w powiecie zmodernizowano ok. 40 proc. dróg tj. ok. 200 km spośród istniejących 500 km. "Robimy dziesiątki kilometrów bo, oprócz dotacji z budżetu, staramy się łączyć partnerską współpracę powiatu z gminami () co daje możliwość zmodernizowania dłuższych odcinków dróg"- dodał. Ocenił, że jeśli program będzie realizowany w kolejnych latach, to powiat jest w stanie doprowadzić drogi na swoim terenie do "dobrych standardów".

Urząd Wojewódzki podał, że trwają prace nad przygotowaniem nowego Programu, który będzie realizowany przez Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju.

W tegorocznej edycji programu w Pomorskiem złożono 85 wniosków o dofinansowanie modernizacji dróg lokalnych na łączną kwotę dotacji w wysokości 134 mln zł. Dofinansowanie otrzymały tylko 23 złożone projekty.

Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych jest realizowany od 2008 r. Jego pomysłodawcą był ówczesny minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.