PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 3,5 mln euro na Dolinę Odry

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Szczecin    17 grudnia 2011 - 08:23
Prawie 3,5 mln euro na Dolinę Odry

Prawie 3,5 mln euro w ciągu dwóch lat ma być wydane na zachowanie unikatowej przyrody Doliny Dolnej Odry i otwarcie jej dla turystów. To efekt polsko-niemieckiej współpracy.
Chodzi o rozciągające się od Schwedt po Szczecin (zabierz głos/oceń prezydenta) Odrę i jej kanały – pisze „Gazeta Wyborcza Szczecin”.

Po stronie niemieckiej dolina Odry i jej rozlewiska to park narodowy. Po stronie polskiej obszar ma status parku krajobrazowego. Niemieckiej dyrekcji parku i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska po polskiej stronie udało się zdobyć unijne pieniądze z funduszu Interreg.

To fundusz przeznaczony na wspólne transgraniczne projekty. Większość funduszy ma posłużyć temu, by bardziej otworzyć Dolinę Dolnej Odry dla turystów.

Na wysokości Mescherin oraz w południowej części doliny, po niemieckiej stronie granicy, powstaną dwie wieże widokowe. Trzecia wieża będzie mobilna. Można ją będzie przetransportować w rejon, gdzie akurat dzieje się coś ciekawego, np. by zobaczyć gromadzące się przed odlotem żurawie.

W planie jest też ścieżka przyrodnicza po Międzyodrzu w rejonie Gryfina. Inwestycje po stronie niemieckiej są większe, bo to Niemcy są liderem projektu i wykładają najwięcej pieniędzy (2,35 mln euro; Polacy – 1,1 mln euro) – pisze „Gazeta Wyborcza Szczecin”.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (2)

  • gaga, 2011-12-25 11:49:16

    Dokładnie tak będzie, gugu. Odra, poczynajac od Czech, to jeden wielki ściek i syf, a o terenach, przez które przepływa, to juz nawet lepiej nie wspominać. Należałoby dac szansę przyrodzie, aby się zrekultywowała sama, a nie budowac kolejne "cacka" dla pseudoturystów.
  • gugu, 2011-12-17 08:38:27

    wiekszość funduszy pójdzie na lewe przetargi na całkem niepotrzebne "ekspertyzy" dla firm kolesi oraz na pompe medialną. Reszta to pare tabliczek ze zdjęciami ptaków. To co zostanie przeznaczą na premie. Amen