PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 6,5 mln zł na Ogród Fauny Polskiej

  • PAP    15 stycznia 2013 - 13:09
Prawie 6,5 mln zł na Ogród Fauny Polskiej

Zespół akwariów i terrariów pod nazwą Wisłarium oraz motylarnia z rzadkimi okazami owadów staną się od 2014 roku nową atrakcją Ogrodu Fauny Polskiej w Bydgoszczy.
Wartą prawie 6,5 mln zł inwestycję wsparły fundusze unijne.

"W nowym obiekcie prezentowane będą gatunki krajowej i egzotycznej fauny, których nie było w dotychczasowej ekspozycji Ogrodu Fauny Polskiej. Warto zaznaczyć, że to kolejna duża inwestycja, którą realizujemy przy wsparciu unijnym" - podkreślił we wtorek Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Jak podkreśla zarząd Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w Bydgoszczy, którego częścią jest Ogród Fauny Polskiej, pawilon akwarium i terrarium będzie unikatowym w skali kraju miejscem, skupiającym jednocześnie rodzimą i egzotyczną faunę.

"O jego niepowtarzalności decydować będzie przede wszystkim Wisłarium, czyli ekspozycja krajowych ryb, gadów i płazów" - poinformowała Sandra Federowicz, rzeczniczka LPKiW.

W Wisłarium znajdą się panoramiczne akwaria dla ryb oraz woliery zewnętrzne dla ptaków. Każde z nich prezentować będzie odmienne środowiska wodne poprzez różne etapy biegu rzeki od źródła do ujścia, a oprócz tego w pawilonie znajdą się także terraria dla gadów i płazów krajowych.

Częścią pawilonu hodowlanego i jedną z największych jego atrakcji będzie „Płazo-gadzi skrawek świata". Tworzyć go będą duże terraria dla gadów i płazów środowisk pustynnych, gadów i płazów środowisk lasu deszczowego, dwa duże terraria z żółwiami i dziesięć małych terrariów dla bezkręgowców egzotycznych.

Najbardziej spektakularną częścią pawilonu ma być motylarnia - pomieszczenia z wolno żyjącymi motylami egzotycznymi i ul - zabezpieczony przed ucieczką owadów obiekt z żywym rojem pszczelim. Oprócz zaplecza hodowlanego pawilon będzie miał także część dydaktyczną z salkami, placem zabaw ze stylizowanymi sylwetkami zwierząt oraz miejscem do przeprowadzania pokazów.

Obecnie kończą się prace dokumentacyjne i wiosną powinny ruszyć roboty budowlane. Zgodnie z planem, Akwarium-Terrarium powinno być gotowe do połowy 2014 roku.

Ogród Fauny Polskiej, utworzony w 1970 roku, znajduje się na terenie Leśnego Parku Kultury i Wypoczynku w podbydgoskiej dzielnicy Myślęcinek.

Na 14 hektarach lesistego terenu żyje obecnie około 700 okazów reprezentujących prawie 130 gatunków zwierząt, głównie występujących na terenie Polski, w tym liczne gatunki chronione.

Realizacja całego przedsięwzięcia będzie możliwa dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013. Z tego źródła przekazane zostaną 2 mln zł, a całkowita wartość projektu to ponad 6,4 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.