PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 70 mln zł na szkołę z basenem i halą

  • GK    5 kwietnia 2012 - 08:17
Prawie 70 mln zł na szkołę z basenem i halą

Urząd Miasta w Markach pod Warszawą przystępuje do realizacji projektu budowy energooszczędnego kompleksu zespołu szkół z basenem i halą sportową.
To będzie pierwszy zespół budynków użyteczności publicznej o takim szerokim zakresie (gimnazjum, technikum, basen, hala sportowa) w Polsce zbudowany zgodnie z założeniami budynku o zużyciu energii bliskim zero. Projekt przygotowała Pracownia Architektury i Designu Piotr Kuś.

Jak informuje Marcin Piotrowski, przewodniczący Rady Miasta Marki, powołana została spółka Mareckie Inwestycje Miejskie, która otwiera miastu nowe możliwości realizacji inwestycji i ograniczenia kosztów.

– W połowie roku formalnie przekazany zostanie do miejskiej spółki inwestycyjnej grunt przy ul. Wspólnej w Markach – informuje Piotrowski.

– Kolejnymi etapami będą: wybór inwestora zastępczego oraz generalnego wykonawcy. Wszystkie te działania powinny zostać wykonane do końca 2012 roku. W 2015 roku Marki wzbogacą się o jeden z pierwszych energooszczędnych kompleksów budynków użyteczności publicznej w Europie – dodaje przewodniczący Piotrowski.

Projekt budowlany zespołu szkół w Markach przewiduje wzniesienie gimnazjum i technikum z laboratoriami, biblioteką, stołówką i zapleczem administracyjnym, zespół sal sportowo – widowiskowych i pływalnię.

Łącznie kubatura wszystkich budynków to ok. 80 000 metrów sześciennych. Dodatkowo zostanie wybudowane boisko trawiaste i miasteczko ruchu drogowego. Całość, z wyjątkiem pływalni ma mieć standard budynku pasywnego – tzn. z zapotrzebowaniem na energię (c.o, klimatyzacja i c.w.u.) na poziomie 15 kWh/mkw. rocznie. Według szacunków architektów z Pracowni Architektury i Designu Piotr Kuś, roczny koszty ponoszone na oświetlenie, ogrzewanie i przygotowanie ciepłej wody użytkowej dla całego kompleksu budynków przekroczą nieznacznie 340 tys. zł.

Budynki o tak niskim zużyciu energii będą musiały być wznoszone już po roku 2018 – tak wynika z założeń przygotowywanej przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej ustawy o efektywności energetycznej budynków. Wartość inwestycji wyniesie prawie 70 mln zł brutto.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.