PARTNER PORTALU
  • BGK

Prawie 9 mln zł na gliwickie "Centrum Kopernika"

  • 24gliwice.pl    3 października 2016 - 12:10
Prawie 9 mln zł na gliwickie "Centrum Kopernika"
GCU ma mieścić się w nowym budynku, który ma stanąć obok Radiostacji, na terenie pomiędzy ul. Tarnogórską a Lubliniecką, w sąsiedztwie Radiostacji (fot.24gliwice.pl)

Ponad 8,5 mln zł może kosztować budowa Gliwickiego Centrum Umiejętności, czyli interaktywnego centrum nauki, które ma stanąć w pobliżu gliwickiej Radiostacji.
Do wybudowania centrum nauki miasto przymierzało się od dawna. Wykupiono grunty przy ul. Lublinieckiej, a w 2014 roku Śląska Sieć Metropolitalna przedstawiła studium wykonalności tego zadania. Zdecydowano również o budowie parku sensorycznego w pobliżu Radiostacji, który w przyszłości ma zachęcać do odwiedzenia Gliwickiego Centrum Umiejętności i stanowić zapowiedź atrakcji, jakie znajdą się wewnątrz budynku.

Przypomnijmy, że park sensoryczny ma składać się z 10 interaktywnych urządzeń, które pozwolą nie tylko usłyszeć, ale również zobaczyć i poczuć fale dźwiękowe. Będą to przede wszystkim urządzenia mechaniczne takie jak organy rurowe czy gongi, ale w planach jest również wykorzystanie nowych technologii.

– Jednym z elementów inwestycji jest wystawa w rozszerzonej rzeczywistości, której treści będą się zmieniać Odwiedzający będą mogli odczytać treści wystawy na urządzeniach mobilnych za pomocą bezpłatnej aplikacji i kodów, które znajdą się na specjalnych kostkach, pełniących również rolę siedzisk – zdradza Mariusz Kopeć, rzecznik Śląskiej Sieci Metropolitalnej.

Przetarg mający wyłonić wykonawcę generalnego został ogłoszony na przełomie września i października, a termin realizacji inwestycji zaplanowano na początek drugiego kwartału przyszłego roku. Zgodnie z zapowiedziami ogólnodostępny park ma być wstępem do stworzenia Gliwickiego Centrum Umiejętności, a w przyszłości stanowić, związany z nim tematycznie, naukowy ogród.

Trochę muzeum, trochę laboratorium

Gliwickie Centrum Umiejętności, dawniej roboczo nazywane Gliwickim Centrum Nauki, ma być stworzone na wzór warszawskiego Centrum Nauki „Kopernik”, w odpowiednio mniejszej skali. Będzie placówką skierowaną przede wszystkim do młodych odbiorców, łączącą w sobie funkcję muzeum nauki i laboratorium, gdzie wiedza z dziedzin ścisłych byłaby przekazywana w atrakcyjnej formie. Oprócz interaktywnych wystaw mogłyby tam odbywać się również warsztaty z zakresu nowych technologii, nauk ścisłych i wynalazczości.

GCU ma mieścić się w nowym budynku, który ma stanąć obok Radiostacji, na terenie pomiędzy ul. Tarnogórską a Lubliniecką, w sąsiedztwie Radiostacji.

Na efekt końcowy wszystkich zmian, zaplanowanych przy Radiostacji, przyjdzie nam jednak trochę poczekać. Zgodnie z uchwałą, przyjętą na wrześniowej sesji Rady Miasta, finansowanie budowy Gliwickiego Centrum Umiejętności ma być rozłożone na 3 lata. W przyszłym roku na ten cel przeznaczone z miejskiego budżetu zostanie 570 tys. zł. W kolejnych latach odpowiednio 3 mln 300 tys. zł i 4 mln. 520 tys. zł. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy nie będzie ono stanowiło dodatkowego, stałego obciążenia dla miejskiego budżetu.

– Utworzenie tego miejsca poprzedziliśmy wnikliwymi analizami podobnych placówek, działających w Polsce i poza granicami naszego kraju. Chcemy czerpać z doświadczenia innych, ale też uczyć się na ich błędach i wyciągać z nich konstruktywne wnioski. Założenie jest takie, że GCU powinno się bilansować i by nie trzeba było do niego dopłacać – zaznacza Mariusz Kopeć.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.