PARTNER PORTALU
  • BGK

Premier niezadowolony z opóźnienia budowy elektrowni w Opolu

  • PAP    20 sierpnia 2013 - 15:46
Premier niezadowolony z opóźnienia budowy elektrowni w Opolu

Premier Donald Tusk powiedział we wtorek na konferencji, że jest niezadowolony z opóźnienia budowy elektrowni w Opolu, ale jednocześnie cieszy się, że ta inwestycja zostanie zrealizowana.
"Dobrze, że podjęto ostateczne decyzje, które umożliwią budowę elektrowni w Opolu, ale ten zmarnowany czas przez opieszałość menedżerów spółki powoduje, że rozpoczęcie tej inwestycji w sensie konkretnych działań na placu budowy przesunęło się o kilka miesięcy. Nie jestem z tego powodu szczęśliwy. Natomiast jestem szczęśliwy, że udało się zbudować takie mechanizmy, które umożliwią spółce PGE wykonanie tej inwestycji" - powiedział Tusk.

W kwietniu PGE wycofała się z inwestycji w nowe bloki w Elektrowni Opole, jako przyczynę podając ograniczenie opłacalności, z powodu m.in. zmian na rynku energii. Kontynuowanie projektu nie przyniosłoby wzrostu wartości dla akcjonariuszy spółki - podawała wówczas PGE. Na początku czerwca premier Donald Tusk ogłosił, że rząd znajdzie środki i sposoby, by nowa elektrownia w Opolu jednak powstała.

Pod koniec czerwca PGE i Kompania Węglowa (KW) podpisały list intencyjny o współpracy w sprawie projektu budowy bloków w Opolu. Obie firmy zobowiązały się wtedy do przeanalizowania ekonomicznych i prawnych możliwości zawarcia umowy długoterminowej na dostawy węgla do nowych bloków, a także ewentualnego zaangażowania (np. kapitałowego) Kompanii w realizację projektu Opole II.

W sierpniu obie firmy podpisały umowę na dostawy węgla z KW do Opola w latach 2018-2038. Wartość surowca wyniesie ok. 16-22 mld zł, w zależności od jego cen i wielkości dostaw. Szacuje się, że dwa bloki o mocy 900 megawatów każdy zużyją ok. 6 mln ton węgla rocznie.

Także w sierpniu rada nadzorcza spółki PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna zgodziła się na wznowienie zadania inwestycyjnego Opole II, wycofując się tym samym z podjętej w kwietniu decyzji o nierealizowaniu inwestycji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.