PARTNER PORTALU
  • BGK

Prezydenci Bydgoszczy i Torunia skierowali list do premier ws. drogi S10

  • PAP    12 lutego 2016 - 17:37
Prezydenci Bydgoszczy i Torunia skierowali list do premier ws. drogi S10
Trasa ma powstać pomiędzy Stryszkiem k. Bydgoszczy i Czerniewicami k. Torunia. (fot. nick@, flickr.com)

Pismo jest związane z unieważnieniem przetargu na przygotowanie dokumentacji trasy. Powstanie S10 pozwoli na właściwe skomunikowanie Bydgoszczy i Torunia, a także z autostradą A1.
Prezydenci Bydgoszczy Rafał Bruski i Torunia Michał Zaleski wskazali, że S10 ma priorytetowe znaczenie dla rozwoju obu miast i regionu.

Oddział GDDKiA w Bydgoszczy unieważnił przetarg na wykonanie Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowego, gdyż ceny zaproponowane przez oferentów przekroczyły kwotę przeznaczoną na realizację przedsięwzięcia.

"Wierzymy, że dzięki zaangażowaniu Pani Premier możliwa jest realizacja drogi ekspresowej S10 w terminie określonym w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. W naszych staraniach jesteśmy wspierani przez władze samorządowe oraz mieszkańców całego województwa kujawsko-pomorskiego, wobec czego liczymy na zrozumienie regionalnych potrzeb i dobrą współpracę" - napisali w liście do premier prezydenci miast.

Buski i Zaleski podkreślili, że S10 jest fragmentem międzynarodowej sieci transportowej TNT-T, łączącej województwo kujawsko-pomorskie z Warszawą oraz portami zachodniego wybrzeża Polski. Zaznaczyli, że powstanie S10 pozwoli na właściwe skomunikowanie Bydgoszczy i Torunia, a także z autostradą A1.

Prezydenci również zwrócili uwagę na znaczenie S10 dla rozwoju całego województwa, gdyż trasa będzie prowadzić do Bydgoskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego, a na terenie parku znajduje się wspólna inwestycja Bydgoszczy i Torunia - Zakład Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych wybudowany za 520 mln zł.

Przetarg na Studium Techniczno-Ekonomiczno-Środowiskowe został ogłoszony 22 października 2015 r. Przed tygodniem ogłoszono unieważnienie przetargu. GDDKiA przeznaczyła na wykonanie studium 1,051 mln zł, a siedmiu oferentów zaproponowało znacznie wyższe ceny. Firmy i konsorcja zaproponowały ceny od 6,3 do 2,4 mln zł, czyli najniższa cena była wyższa niż dwukrotność kwoty GDDKiA.

Droga ekspresowa S10 Bydgoszcz - Toruń znajduje się w Programie Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, który został przyjęty przez Radę Ministrów 8 września 2015 r. W dokumencie jako okres realizacji inwestycji zapisano lata 2017-2020.

Trasa ma powstać pomiędzy Stryszkiem k. Bydgoszczy i Czerniewicami k. Torunia. To znaczy, że z jednej strony będzie dochodziła do przygotowywanej S5, a z drugiej - do istniejącej A1.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • Pilanin, 2016-02-15 09:40:46

    Ta droga ma znaczenie nie tylko dla B i T. Prowadzi dalej do Piły. Ten odcinek także powinien doczekać się inwestycji. Nie udawanych, tylko prawdziwych.
  • oliwa, 2016-02-12 19:30:24

    Lepiej dać rydzykowi niż rozwijać region.PIS zejdźcie na ziemię i pozwólcie ludziom pracować za uczciwe pieniądze.