PARTNER PORTALU
  • BGK

Problemy z komunikacją w dzielnicy Katowic

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza Katowice    18 czerwca 2011 - 10:17
Problemy z komunikacją w dzielnicy Katowic

Ligota i Panewniki w ciągu ostatnich pięciu lat przeżyły boom budowlany. Niestety, dojazd do tej części miasta jest coraz trudniejszy - podaje "Gazeta Wyborcza Katowice".
Wzrost ruchu nie powinien dziwić. W ciągu ostatnich pięciu lat urzędnicy wydali niemal 1600 pozwoleń na budowę w Ligocie i Panewnikach. Nie wszystkie dotyczyły nowych inwestycji, ale i tak gołym okiem widać, że dzielnice przeżyły boom budowlany. Tam, gdzie jeszcze niedawno były pola, stoją nowe domy, i ciągle powstają kolejne. Co ciekawe, według oficjalnych danych zameldowanych jest tu 31,6 tysiąca osób, czyli o blisko dwa tysiące mniej niż 11 lat temu. Więcej osób (o mniej więcej trzy tysiące) zameldowanych jest tylko w śródmieściu.

Czytaj też: Model ruchu dla Szczecina

Nie zrobiono też nic, by zachęcić kierowców do porzucenia samochodów i korzystania z komunikacji miejskiej. W 2005 roku w dni robocze z Panewnik do centrum jeździło 101 autobusów na dobę. Dziś jest ich tylko o pięć więcej. To dowód na to, że komunikacja wciąż nie jest sensowną alternatywą dla prywatnych samochodów. Byłoby inaczej, gdyby urzędnicy spełnili obietnice sprzed kilku lat. W 2005 roku zapewniali, że do 2015 roku połączą ulicę Bocheńskiego (kończy się dziś tuż za wiaduktem nad A4) z Panewnikami i Ligotą. Plany zostały jednak na papierze - informuje "Gazeta Wyborcza Katowice".

Jakub Jarząbek z biura prasowego magistratu (oceń prezydenta) wyjaśnia, że po protestach części mieszkańców trzeba było nieco zmienić przebieg drogi. Nowy plan jest gotowy, ale nie wiadomo, kiedy miasto rozpocznie budowę. Jarząbek tłumaczy to brakiem pieniędzy.

Rozwiązaniem problemu może być poszerzenie prowadzącej przez lasy ulicy Gościnnej. Ale dla urzędników to zbyt skomplikowana operacja. Jarząbek sugeruje nawet, że powinien się tym zająć Górnośląski Związek Metropolitalny, bo rzecz dotyczy aż trzech miast. Sytuację poprawiłoby także połączenie nową drogą (dziś istnieje tylko na niektórych mapach) ulicy Załęskiej z Kijowską i Wybickiego na Kokocińcu (część Panewnik). na to jednak także nie widać perspektyw.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.