PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23: Czeka nas inwestycyjny boom?

  • wnp.pl    28 listopada 2015 - 16:24
Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23: Czeka nas inwestycyjny boom?

fot.Piotr Waniorek / Żelazna Studio

Rządowe wydatki na inwestycje drogowe i kolejowe mają w najbliższych latach wynieść ok. 174 mld zł. Czy kolejny infrastrukturalny boom przełoży się na wzrost krajowego budownictwa?
W ramach Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-23 na inwestycje ma zostać wydanych 107 mld zł. Dzięki tym środkom powinno powstać ok. 3,9 tys. km nowych dróg szybkiego ruchu, a także 57 obwodnic. W efekcie mają zniknąć luki w podstawowej sieci drogowej.

Andrzej Maciejewski, zastępca Generalnego Dyrektora Dróg Krajowych i Autostrad, podkreśla, że GDDKiA ma w pamięci wydarzenia z ubiegłych lat, gdy często dochodziło do sporów pomiędzy zamawiającym a wykonawcami.

Z tego powodu w nowych kontraktach wprowadzono zmiany, które mają poprawić relacje pomiędzy stronami, a także postawiono w większości na realizację inwestycji w formule "projektuj i buduj". Ta ma pozwolić na lepsze wykorzystanie potencjału wykonawców, a także na wdrożenie nowych technologii oraz innowacji.

Duże wyzwania stoją także przed kolejarzami. PKP PLK chcą wydać na modernizację szlaków kolejowych ponad 67 mld zł do 2023 r. Andrzej Filip Wojciechowski, prezes spółki, przekonuje, że PKP PLK zmieniła podejście do procesu inwestycyjnego. Spółka ma już być profesjonalnie zarządzana i przygotowania do wykorzystania planowanych funduszy.

Zarządca kolejowej infrastruktury liczy także na lepszą, bardziej elastyczną współpracę ze spółkami budowlanymi. Ponadto PKP PLK chcą zadbać o płynność finansową wykonawców, czemu mają służyć m.in. zaliczki oraz częstsze płatności.

Radosław Stępień, wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego, ocenia, że do wielkich projektów infrastrukturalnych nie można było się przygotować inaczej niż poprzez ich realizację w poprzedniej perspektywie unijnego budżetu.

Więcej czytaj na wnp.pl

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (2)

  • jb, 2015-11-29 22:09:01

    A może by tak zacząć odrzucać najtańsze i najdroższe oferty i nie wiązać nierealnych terminów wykonania z wymogami funduszy.
  • no nie, 2015-11-29 09:17:52

    Czyli nadal będzie " rujnowany kraj" czy to nigdy nie skończy!!!