PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych: 600 mln zł na przebudowę dróg w 2016 r.

  • PAP/AT    2 marca 2016 - 15:21
Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych: 600 mln zł na przebudowę dróg w 2016 r.
Minister zapowiedział, że w 2016 r. 448 miejsc na drogach krajowych w Polsce będzie poddanych, przebudowie czy modernizacji (fot.flickr.com/Lokesh Dhakar)

• 448 niebezpiecznych miejsc na drogach krajowych zostanie przebudowany lub zmodernizowanych.
• Odbędzie się to w ramach Programu Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych w 2016 r.
• Koszt inwestycji to ponad 600 mln zł.
"W debacie o inwestycjach drogowych dotyczących budowy rusztu komunikacyjnego kraju gdzieś ginie nam to, co jest niezbędne dla użytkowników dróg: to bezpieczne drogi, które już istnieją, te, po których poruszamy. Nie tylko jezdnie, ciągi piesze, bezpieczne zatoki autobusowe jak i również wewnętrzne prawo czy lewo skręty " - zaznaczył minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Czytaj też: Oto bezpieczne i niebezpieczne miasta w Polsce

Jak poinformował w 2014 r. koszt wszystkich zdarzeń drogowych, wypadków i kolizji wyniósł ok. 49 mld zł, koszt wypadków w 2014 r. był powyżej 34 mld zł, zaś koszt kolizji drogowych to ponad 13 mld zł.

Minister zapowiedział, że w 2016 r. 448 miejsc na drogach krajowych w Polsce będzie poddanych, przebudowie czy modernizacji. Dzięki temu, dodał, zostaną zabezpieczeni piesi tych, którzy kierują pojazdami. "Koszt tych inwestycji to ponad 600 mln zł. W roku poprzednim wydano o połowę mniej" - podkreślił Adamczyk.

Czytaj też: Paradoksy małej architektury: łatanie dziur czy najważniejszy element miasta?

Wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za transport drogowy Jerzy Szmit dodał, że te 448 miejsc niebezpiecznych znajduje się na drogach, które przebiegają przez małe miejscowości. "W Polsce Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zlokalizowała ok 3 tys. taki miejsc. Chcemy w ciągu kilku lat wszystkie te miejsca zlikwidować" - zadeklarował Szmit.

Adamczyk wskazał, że przyczyną największej liczby zdarzeń drogowych, wypadków i kolizji jest zły stan infrastruktury drogowej. "Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych odpowiada na zapotrzebowanie społeczne. Warto inwestować każde możliwe do uzyskania środki w poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w poprawę stanu naszych dróg" - podkreślił minister.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.