PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Polska-Białoruś-Ukraina. Dziesiątki zrealizowanych projektów

  • PAP/AH    14 marca 2018 - 17:18
Program Polska-Białoruś-Ukraina. Dziesiątki zrealizowanych projektów
Jerzy Kwieciński wskazał, że w programie Polska-Białoruś-Ukraina "szczególnie wyróżniają się dwa regiony: po stronie polskiej woj. podkarpackie, a po drugiej stronie obwód lwowski". (Fot. PTWP)

Unijny program Polska-Białoruś-Ukraina cieszy się olbrzymim zainteresowaniem. Projektów jest wielokrotnie więcej niż dostępnych środków - mówi minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. W perspektywie budżetowej UE na lata 2014-2020 na jego realizację przeznaczono 170 mln euro.
  • W latach 2007-13 podpisano 117 umów w ramach programu Polska-Białoruś-Ukraina na łączną kwotę wsparcia 174 mln euro.
  • Wspólnych projektów polsko-ukraińskich było 74, polsko-białoruskich 29, a łączących podmioty z Polski, Białorusi i Ukrainy 14.
  • Na polu współpracy transgranicznej szczególnie wyróżniają się dwa regiony: po stronie polskiej woj. podkarpackie, a po drugiej stronie obwód lwowski.

- Rola regionów przygranicznych we współpracy polsko-ukraińskiej jest bardzo ważna. Mamy tu pewne instrumenty krajowe, w ramach których regiony współpracują. Mamy również instrumenty z poziomu Unii Europejskiej - zauważył Kwieciński.

Podkreślił, że jednym z największych takich przedsięwzięć jest program Polska-Białoruś-Ukraina. - Cieszy się olbrzymim zainteresowaniem po obu stronach granicy. Projektów jest wielokrotnie więcej niż dostępnych środków. Z kolei te projekty z roku na rok są coraz lepsze - mówił minister.

Jerzy Kwieciński zaznaczył, że "szczególnie wyróżniają się dwa regiony: po stronie polskiej woj. podkarpackie, a po drugiej stronie obwód lwowski".

W latach 2007-13 podpisano 117 umów na łączną kwotę wsparcia 174 mln euro. Poprzednia edycja programu miała istotny wpływ m.in. na budowę i modernizację pięciu przejść granicznych, powstało 116 km dróg, zmodernizowano lub wybudowano pięć oczyszczalni ścieków, wybudowano przeszło 90 km linii kanalizacyjnych oraz wytyczono 1800 nowych szlaków turystycznych.

Wspólnych projektów polsko-ukraińskich było 74, polsko-białoruskich 29, a łączących podmioty z Polski, Białorusi i Ukrainy 14.

Środki finansowe na program pochodzą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Instrumentu Sąsiedztwa.

Z programu korzystają mieszkańcy czterech polskich województw: podkarpackiego, lubelskiego, podlaskiego i wschodniej części woj. mazowieckiego oraz czterech obwodów z Białorusi i sześciu z Ukrainy.

Z kolei w perspektywie 2014-2020 zaplanowano 170 mln euro z tego programu. Podpisanych zostanie blisko 200 umów.

Minister wyraził nadzieję, że w następnej perspektywie środki na współpracę transgraniczną "będą jeszcze większe", gdyż taka współpraca "daje dużą dodaną wartość europejską".

W środę w podrzeszowskiej Jasionce podczas XI Forum Europa-Ukraina Jerzy Kwieciński uczestniczył m.in. w panelu nt. rozwoju lokalnego i regionalnego w Programie Polska-Białoruś-Ukraina.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.