PARTNER PORTALU
  • BGK

Program Polska–Słowacja: remonty dróg w powiecie żywieckim i nowotarskim

  • MIW    15 grudnia 2017 - 14:13
Program Polska–Słowacja: remonty dróg w powiecie żywieckim i nowotarskim
Ponad 30 kilometrów lokalnych dróg zostanie wkrótce zmodernizowanych na polsko – słowackim pograniczu. (fot.gddkia.gov.pl)

Ponad 30 kilometrów lokalnych dróg zostanie w ciągu najbliższych kilkunastu miesięcy zmodernizowanych na polsko-słowackim pograniczu. Inwestycje będą możliwe dzięki 8 mln euro dofinansowania, jakie tamtejsze samorządy (oraz ich jednostki) uzyskały z programu Polska-Słowacja.
• Inwestycje po stronie polskiej prowadzić będzie powiat nowotarski, żywiecki i województwo małopolskie.

• Wyremontowane drogi mają być gotowe w roku 2019.

• Modernizacje mają przełożyć się na poprawę bezpieczeństwa i ułatwić dojazd turystom.

- Dzięki nowym inwestycjom drogowym poprawi się bezpieczeństwo komunikacyjne w tym regionie. Lepsze drogi to także większy komfort podróżowania i krótszy czas dojazdu zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających polsko-słowackie pogranicze – podkreślił Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju, który 15 grudnia podpisał umowy na dofinansowanie projektu „Modernizacja połączenia drogowego Pienińskich Parków Narodowych – Etap II” oraz „Lepsze połączenia z siecią TEN-T szansą rozwoju Powiatu Żywieckiego i Powiatu Čadca”.

Czytaj: 3 mln euro dla polsko-słowackich projektów z Podkarpacia

W ramach pierwszej z tych inwestycji powiat nowotarski, województwo małopolskie oraz Zarząd Dróg Preszowskiej Wyższej Jednostki Terytorialnej zmodernizuje ponad 25 km dróg. Po stronie polskiej rozbudowa czeka drogę powiatową na odcinku Krościenko – Szczawnica oraz Nowy Targ - Stary Sącz, co ułatwi połączenie z drogą krajową nr 7. Z kolei Słowacy przeprowadza modernizację odcinka Slovenská Ves - Spišská Stará Ves oraz Haligovce - Spišská Stará Ves, co poprawi dojazd do autostrady D1. Drogi zostaną oddane do użytku w październiku 2019 roku.

W przypadku drugiej z dofinansowanych inwestycji słowacka Čadca i powiat żywiecki przebudują i zmodernizują drogi łączące się z transgraniczną siecią TEN-T. Po stronie polskiej roboty zostaną przeprowadzone na odcinku drogi powiatowej Kamesznica - Rajcza - Ujsoły - Novot. Łącznie (do września 2019 r.) wyremontowanych zostanie 8 km dróg.

Czytaj: Podkarpackie. Podpisano umowy na polsko-słowackie mikroprojekty

Program Polska – Słowacja obejmuje po stronie polskiej podregion krośnieński, przemyski, nowosądecki, oświęcimski i bielski, a także powiat pszczyński, myślenicki, rzeszowski i miasto Rzeszów, zaś po stronie słowackiej Preszowski Kraj Samorządowy, Żyliński Kraj Samorządowy oraz powiat Spiska Nowa Wieś w Kraju Koszyckim. Łączna pula funduszy w Programie wynosi blisko 155 mln zł. Dofinansowywane są działania na rzecz zachowania i ochrony środowiska naturalnego, wspierania efektywnego gospodarowania zasobami; zrównoważonego transportu i usuwania niedoborów przepustowości w działaniu najważniejszej infrastruktury sieciowej, a także inwestowania w kształcenie, szkolenie i szkolenie zawodowe.

Jak informuje resort dotychczas podpisano 9 umów na projekty z obszaru transportu. Na przełom 2017 i 2018 r. zaplanowano zawarcie kolejnych 2 umów. W marcu i kwietniu 2018 r. rozpoczną się natomiast konkursy na projekty z obszaru transportu multimodalnego oraz edukacji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.