PARTNER PORTALU
  • BGK

Projekty warte 20 mld zł realizowane

  • PAP    3 stycznia 2012 - 16:38
Projekty warte 20 mld zł realizowane

Ponad 20 mld zł warte są projekty realizowane w woj. pomorskim dzięki funduszom unijnym pozyskanym już podczas perspektywy finansowej 2007-2013. Beneficjentom udało się zdobyć prawie 11 mld zł dofinansowania na prawie 10 tysięcy projektów.
Dyrektor Departamentu Rozwoju Regionalnego i Przestrzennego Urzędu Marszałkowskiego woj. pomorskiego Jan Szymański (oceń działania marszałka) podkreślił, że jest to stan na koniec czerwca 2011 r., czyli w połowie perspektywy finansowej 2007-2013. - Jest duża szansa, że do Pomorskiego w tym okresie budżetowania może trafić łącznie ok. 15 mld zł unijnego dofinansowania - powiedział.

Realizowane są projekty w ramach m.in. programów operacyjnych: infrastruktura i środowisko, innowacyjna gospodarka, kapitał ludzki oraz zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i rozwój obszarów wiejskich. Największe kwoty przeznaczone zostały na regionalny system transportowy oraz na zwiększenie konkurencyjności i innowacyjności gospodarki.

Wśród największych projektów infrastrukturalnych realizowanych w regionie Szymański wymienił drugi terminal w porcie lotniczym w Gdańsku, obwodnicę południową Gdańska, Węzeł Karczemki, Trasę W-Z w Gdańsku, ulice Słowackiego i Sucharskiego oraz tunel pod Martwą Wisłą.

Współfinansowana jest także budowa i modernizacja obiektów kulturalnych i sportowych w regionie, m.in.: Teatru Szekspirowskiego i Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, Opery Leśnej w Sopocie, Teatru Muzycznego w Gdyni, Centrum Kultury Kaszubskiej w Wejherowie, hali widowiskowo-sportowej w Kwidzynie, stadionu w Starogardzie Gdańskim i parku wodnego w Słupsku.

Realizowanych jest też 8 projektów rewitalizacji dzielnic w Gdańsku (Dolne Miasto, Nowy Port, Letnica i Dolny Wrzeszcz), Słupsku, Tczewie, Lęborku i w Wejherowie.

Dzięki unijnemu wsparciu modernizowane są też linie kolejowe Gdynia-Kościerzyna i Reda-Hel oraz będzie budowana Pomorska Kolej Metropolitalna.

Ważnymi projektami są inwestycje w dziedzinie infrastruktury naukowo-dydaktycznej np. rozbudowa obiektów Uniwersytetu Gdańskiego, budowa Centrum Nanotechnologii Politechniki Gdańskiej oraz rozbudowa parków naukowo-technologicznego w Gdyni (zabierz głos/oceń prezydenta) i w Gdańsku (zabierz głos/oceń prezydenta).

- Większość projektów jest w trakcie realizacji i w najbliższych 4 latach będziemy musieli wydać jeszcze prawie 3 mld zł z samego Regionalnego Programu Operacyjnego - dodał.

Z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich realizowanych jest ponad 4 tysiące projektów, a z Programu Operacyjnego Zrównoważonego Rozwoju Sektora Rybołówstwa ok. 2 tysiące projektów.

Pomorskie pozyskało także dodatkowe 53 mln euro z Krajowej Rezerwy Wykonania i Dostosowania Technicznego jako premię za realizację Regionalnego Programu Operacyjnego. Pomorskie zajęło 4. miejsce w kraju w rankingu wykorzystania pieniędzy z RPO.

Jak powiedział, "Pomorskie zawsze jest na podium, na drugim lub trzecim miejscu w kraju pod względem najszybszego i najbardziej efektywnego wykorzystania unijnych dotacji". -Wszyscy są świadomi, że to jest taki moment pod względem dostępności funduszy unijnych, który już nigdy może się nie powtórzyć - dodał.

Szymański przyznał, że coraz mniejsza jest zdolność samorządów i przedsiębiorców do prefinansowania inwestycji realizowanych dzięki funduszom unijnym. - Samorządy są bardzo mocno zadłużone, bo starają się wykorzystać jak najwięcej funduszy, bo w przyszłości może ich już nie być - tłumaczył.

- Zdarza się, że przedsiębiorcy, często już po podpisaniu umowy na dotację unijną, z powodów finansowych rezygnują z realizacji danego projektu - powiedział. W 2011 r. w Pomorskiem było kilkanaście takich przypadków. - Mamy rezerwową listę czekających na dofinansowanie, więc te pieniądze nie przepadają - dodał.

- Nam, zarządzającym programami, też zależy na tym, aby wydać jak najwięcej funduszy, więc staramy się jak najszybciej wypłacać samorządom pieniądze, aby miały zapewnioną płynność finansową; coraz powszechniejsze jest też korzystanie z zaliczek - powiedział Szymański.

- Jeśli Unia się nie rozpadnie, to jeszcze przez ok. 10 lat będą fundusze i nieprawdą jest, że kończą się środki - podkreślił. Poinformował, że województwo przygotowuje się już do kolejnego unijnego budżetu 2014-2020.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.