PARTNER PORTALU
  • BGK

Prokuratura sprawdzi jak wyceniano grunty pod obwodnicę Augustowa

  • pap    14 sierpnia 2014 - 14:07
Prokuratura sprawdzi jak wyceniano grunty pod obwodnicę Augustowa

Prokuratura Rejonowa w Augustowie sprawdza, czy nie doszło do nieprawidłowości przy wycenie gruntów pod budowę obwodnicy Augustowa. Właściciele działek od ponad roku sprzeciwiają się zbyt niskiej - ich zdaniem - wycenie.
Jak poinformował w czwartek zastępca prokuratora rejonowego w Augustowie Radosław Jasiński, zawiadomienie w tej sprawie zgłosił wójt gminy Augustów. Dodał, że jeśli przypuszczenia o nieprawidłowościach się potwierdzą, wtedy będzie można wszcząć śledztwo.

Czytaj: Za oświetlenie obwodnicy Augustowa zapłacą gminy

Wójt gminy Augustów Zbigniew Buksiński powiedział PAP, że chodzi o dwa gminne dokumenty zbiorcze dotyczące ok. 200 działek, na podstawie których rzeczoznawca dokonywał wycen. Dokumenty zawierają sprzeczne informacje dotyczące przeznaczenia działek. W jednym zaświadczeniu działka jest traktowana jedynie jako grunt rolny, zaś w drugim ta sama nieruchomość jest przeznaczona pod zabudowę.

Na wniosek właścicieli działek wójt wszczął wewnętrzną kontrolę, z której wynika, że w gminie znajdują się dokumenty o innej treści niż u rzeczoznawcy.

Według wójta mogło to spowodować, że część rolników mogła otrzymać zaniżone wyceny.

"Nie wiadomo, jak doszło do takiej sytuacji, dlatego musimy to wyjaśnić. Postanowiłem, że najlepiej (będzie), jak zajmie się tym prokuratura" - powiedział PAP Buksiński.

Doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez gminnych urzędników zgłosił na policję także Michał Szczepański z Komitetu Protestacyjnego Gmin Augustów i Raczki. Szczepański powiedział PAP, że ma aż cztery zaświadczenia o różnej treści, z tą samą datą, dotyczące jego działki.

Sprawa wycen działek przeznaczonych pod budowę obwodnicy Augustowa ciągnie się od ponad roku. Wielu rolników z gmin Augustów i Raczki nie zgodziło się z wyceną ziemi. Niektórym z nich grunty wyceniono poniżej 40 tys. zł za hektar, a za grunty tej samej klasy inni otrzymali po 150 tys. zł. W ubiegłym i na początku tego roku rolnicy organizowali nawet blokady dróg w ramach protestu.

W urzędzie wojewódzkim w Białymstoku wydano 466 decyzji wywłaszczeniowych ws. gruntów przejętych pod obwodnicę, na podstawie wyceny rzeczoznawcy; większość rolników przystała na złożone im propozycje finansowe.

Od tych decyzji złożono 128 odwołań do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju. Większość została rozpoznana, ale decyzje dla rolników były niekorzystne. Rolnicy odwołali się od tych decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa są na ukończeniu. Grunty rolników zostały już przejęte przez Skarb Państwa. Obwodnica będzie mieć 34,2 km długości, jej budowa ma się zakończyć jesienią

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.