PARTNER PORTALU
 • BGK

Propozycje szwajcarskiego architekta na zagospodarowanie Placu Defilad

 • PAP    15 stycznia 2010 - 10:03

Architekt krajobrazu z Zurychu przedstawił w czwartek w tymczasowej siedzibie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wstępną koncepcję zagospodarowania Placu Defilad - otoczenia przyszłej siedziby muzeum, która stanie u zbiegu ulic Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej.
Vogt na swoim koncie ma już m.in. projekt otoczenia Tate Modern w Londynie i stadionu Allianz Arena w Monachium. Współpracuje nad projektem budynku Muzeum Sztuki Nowoczesnej z autorem zwycięskiej koncepcji, Christianem Kerezem.

- Proces projektowania posuwa się do przodu. Naszą intencją jest obecnie rozpoczęcie debaty nad tym, jak powinno wyglądać otoczenie Muzeum, ono nie będzie przecież istnieć w próżni - mówił w czwartek Marcel Andino Velez z Muzeum Sztuki Nowoczesnej.

Konkurs na projekt architektoniczny zagospodarowania Placu Defilad ma zostać ogłoszony przez m.st. Warszawa jeszcze w tym roku. - Będzie to prawdopodobnie konkurs dla architektów polskich, ale miasto chętnie zaprosiłoby do międzynarodowego jury właśnie Gunthera Vogta - mówił Velez.

Vogt zaakcentował w czwartek, że przedstawiane przez niego pomysły to tylko wstępne projekty. - Najbardziej zależy mi na tym, by był to wstęp do dyskusji o tym, jak za parę lat ma wyglądać otoczenie Pałacu Kultury i Nauki. Ważna jest dyskusja z zainteresowanymi mieszkańcami Warszawy, mniej dla mnie liczy się dyskusja z politykami - zastrzegł architekt.

Vogt uważa, że wokół przyszłych budynków na Placu Defilad należy stworzyć zielone alejki z drzew lub krzewów. - Byłby to rodzaj obramowania, ramek wokół budynków - tłumaczył architekt. Jego zdaniem, na Placu Defilad nie może zabraknąć miejsca do odpoczynku - Vogt chciałby zamienić jednak popularne ławki przyczepione do podłoża na pojedyncze krzesła, które można by obracać w dowolnym kierunku.

"W przypadku ławki jesteśmy ograniczeni co do kierunku, w którym patrzymy, i tego, czy chcemy siedzieć z kimś, czy samotnie. Wolnostojące krzesło pozwala nam dokonać wolnego wyboru - siedzę sam albo dosiadam się do kogoś, patrzę w tę lub w przeciwną stronę" - argumentował.

Muzeum Sztuki Nowoczesnej powołano w 2005 roku. W lutym 2007 r. międzynarodowy konkurs na projekt architektoniczny placówki wygrał Christian Kerez. Całkowita powierzchnia budynku ma wynieść ok. 35 tys. m kw. Rozpoczęcie budowy zaplanowano na 2011 r., a jej zakończenie na 2013 r. Muzeum ma być oddane do użytku w 2014 r. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Jan, 2010-01-20 08:44:10

  Czy przeprowadzono konsutacje społeczne na te temat, kto się pytał czy my wogóle chcemy aby to muzeum pwstało.Już dawno podano informację, że dyrektor tego muzeum, którego jeszcze nie ma, juz od prawie dwóch lat bierze pensję.DRuga sprawa:znów chce sie uhonorowac ogromną kwotą zagranicznego zwycięzc...ę konkursu na projekt?Dlaczego w tak wredny sposób wyprowadza sią pieniądze z kraju? Za projekt Muzeum Historii Polski ,97 tys.euro otrzymał 87 letni architekt z Beneluxu. Dlaczego nie Polak? Polacy podziękują za takie decyzje podczas wyborów w X/2009r i w 2011r  rozwiń
 • Wanda, 2010-01-18 10:31:41

  I szwajcarski architekt. Jakby polskich nie bylo
 • absolwent PW, 2010-01-16 23:47:17

  Oczywiście Warszawie najbardziej potrzebne jest kolejne muzeum ...