PARTNER PORTALU
  • BGK

Propozycje w sprawie obwodnicy odrzucone

  • PAP    17 sierpnia 2011 - 17:54
Propozycje w sprawie obwodnicy odrzucone

Propozycja prezydenta Inowrocławia, skierowana od Ministerstwa Infrastruktury, aby budowę obwodnicy miasta rozpocząć od ułożenia jednej jezdni, nie zyskała akceptacji - poinformowano na stronach internetowych magistratu.
Prezydent miasta Ryszard Brejza pod koniec czerwca wystąpił do resortu infrastruktury, proponując - w związku z przesunięciem budowy na okres po 2013 r. - rozłożenie inwestycji na dwa etapy. W pierwszym etapie miałaby zostać zbudowana droga jednojezdniowa, a w drugim - dobudowana druga jezdnia. Jego zdaniem takie rozwiązanie pozwoliłoby na rozpoczęcie inwestycji w ciągu dwóch lat.

W odpowiedzi na pismo wiceminister infrastruktury Radosław Stępiński wskazał, że propozycja wymagałaby zmiany przygotowanej dużym nakładem pracy dokumentacji projektowej, a w konsekwencji doszłoby do wydłużenia przygotowania budowy, zamiast jej przyspieszenia.

Wiceminister zapewnił, że proces przygotowania budowy obwodnicy będzie kontynuowany. Zaznaczył, że w 2012 r. zostanie zaktualizowany przyjęty przez Radę Ministrów Program Budowy Dróg Krajowych z uwzględnieniem planowanych środków UE na lata 2014-2020. Jednocześnie zapewnił, że budowa obwodnicy Inowrocławia jest jednym z priorytetów resortu infrastruktury.

Władze Inowrocławia od wielu lat zabiegają o budowę obwodnicy. Miały nawet obietnicę resortu infrastruktury oraz Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, że budowa rozpocznie się w latach 2010-2011. Jednak w Programie Dróg Krajowych początek inwestycji przesunięto na okres po 2013 r.

Według danych Urzędu Miasta w Inowrocławiu przez miasto każdej doby tranzytem przejeżdża około 25 tysięcy samochodów, z czego jedna trzecia to duże ciężarówki. Wzmożony ruch pojazdów nie tylko zagraża zdrowiu i bezpieczeństwu mieszkańców, ale niekorzystnie oddziałuje na miejscowe uzdrowisko.

Mieszkańcy Inowrocławia w tym roku już trzy razy manifestowali w sprawie obwodnicy. Pikietowali przed kancelarią premiera w Warszawie i dwa razy blokowali drogi w swoim mieście. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.