PARTNER PORTALU
  • BGK

Protest przy budowie ratusza w Konstancinie-Jeziornie

  • konstancin24.eu    30 czerwca 2015 - 12:37
Protest przy budowie ratusza w Konstancinie-Jeziornie
Protestujący rozstawili przy budowie ratusza transparent i domagają się zaległej zapłaty od jednego z podwykonawców (fot.konstancin24.eu)

Kilku hiszpańskich robotników, pracujących przy budowie nowego Ratusza przy ul. Piaseczyńskiej w Konstancinie-Jeziornie protestuje przeciwko jednej z firm, w której są zatrudnieni. Budowa ratusza nie została przerwana, ale są opóźnienia. Urząd miasta poprosił głównego wykonawcę o wyjaśnienia.
Od kilku dni pięciu robotników z Hiszpanii prowadzi pikietę przy placu budowy nowego ratusza od strony ul. Kolejowej.

Strajkujący rozstawili wielki transparent i domagają się wypłaty zaległych pensji. Wypisali m.in. hasła: "Nie ma pieniędzy, nie ma pracy", "Po prostu chcę wrócić do Hiszpanii z moimi pieniędzmi", "Firma Enterprise Polska SL nie ma środków do zapłaty", "Brak pieniędzy", "Nielegalne umowy". Pracownicy twierdzą, że zostali oszukani przez pracodawcę i chcą wrócić do Hiszpanii.

Protest na terenie budowy zwrócił uwagę nie tylko mieszkańców, lecz także urzędników. Okazało się bowiem, że choć budowa cały czas trwa, pracują dźwigi i inny ciężki sprzęt, a budynek pnie się w górę, nie wszystko idzie zgodnie z planem.

O proteście podczas sesji RM

 

O niepokojącej sytuacji na budowie ratusza mówił burmistrz podczas sesji Rady Miejskiej. Został zapytany o protest robotników przez radną Anetę Słombę. "Są opóźnienia w realizacji budowy i wystąpiłem do wykonawcy o wyjaśnienie, jak zamierza przyspieszyć prace" - mówił burmistrz Kazimierz Jańczuk. "Uważam, że gmina nie powinna się mieszać w wewnętrzne sprawy firmy. My głównemu wykonawcy płacimy wszystko na bieżąco" - dodał burmistrz.

Na razie nie wiadomo nic więcej. Urzędnicy nie wiedzą czy protest spowodował jakiś poważny konflikt między firmami i pracownikami. Nie wiadomo też, czy strajk kilku pracowników ma jakikolwiek wpływ na opóźnienia w realizacji inwestycji. Samorządowcy mają nadzieję, że kłopoty na budowie nie wywołają żadnego dłuższego przestoju. Ratusz ma być gotowy w listopadzie 2016 roku, jeśli wykonawcy uda się dotrzymać terminu. Budowa będzie kosztowała prawie 24,6 mln złotych. Za realizację inwestycji odpowiada wyłonione w przetargu polsko-hiszpańskie konsorcjum firm, którego liderem jest spółka Coprosa Polska Sp. z o.o.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.