PARTNER PORTALU
  • BGK

Protest w Augustowie właścicieli gruntów pod budowę obwodnicy

  • PAP    24 lutego 2014 - 12:18

- Rolnicy niezadowoleni z wycen ich gruntów pod budowę obwodnicy Augustowa (Podlaskie) zablokowali w poniedziałek miejskie rondo, na którym zbiegają się drogi krajowe nr 61 i nr 8. Blokada ma potrwać do godz. 13.
Protest odbywa się na rondzie od strony Białegostoku, gdzie łączą się trasy z Białegostoku i Łomży do Augustowa. Bierze w nim udział ponad sto osób. Mają ze sobą transparenty z napisami m.in.: "Zabraliście nam ziemię", "Rzeczoznawca do wymiany", "Wybory wkrótce. Rozliczymy".

Przy rondzie, gdzie prowadzona jest akcja, stoją ciągniki rolnicze z umieszczonymi na nich flagami narodowymi.

Mieszkańcy gmin Augustów i Raczki uważają, że wyceny ich nieruchomości zostały zaniżone przez rzeczoznawcę. Grunty niektórych osób rzeczoznawca wycenił poniżej 40 tys. zł za hektar, a inne grunty tej samej klasy były wycenione nawet po 140 tys. zł.

W związku z budową obwodnicy wydano 466 decyzji odszkodowawczych, ale od 128 mieszkańcy się odwołali do ministra infrastruktury i rozwoju. Resort dotychczas rozpatrzył cztery odwołania. W odniesieniu do dwu spraw utrzymał w mocy rozstrzygnięcia wojewody podlaskiego, a wobec dwu uchylił decyzje i przekazał je do ponownego rozpatrzenia.

Jak informowała w ubiegłym tygodniu rzeczniczka wojewody podlaskiego Joanna Gaweł, wojewoda zwracał się do ministerstwa z prośbą o przyśpieszenie rozpatrywania odwołań.

Prace przy budowie obwodnicy Augustowa trwają. Grunty rolników zostały już przejęte przez Skarb Państwa. Obwodnica będzie mieć 34,2 km długości, jej budowa ma się zakończyć jesienią 2014 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.