PARTNER PORTALU
  • BGK

Prywatny inwestor szansą dla aquaparku?

  • PAP    19 stycznia 2011 - 13:26
Prywatny inwestor szansą dla aquaparku?

Do połowy tego roku władze Katowic zamierzają zakończyć procedury związane z wyborem prywatnego partnera do zapowiadanej od dawna budowy zespołu kąpieliskowego w mieście.
Jeżeli nie uda się znaleźć inwestora, samorząd wybuduje zwykły basen (bez rozbudowanej części rekreacyjnej) z własnych środków - zadeklarował prezydent Katowic, Piotr Uszok.

"Wysłaliśmy ostateczne zapytania do trzech potencjalnych partnerów, zainteresowanych budową tego zespołu w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP). W pierwszym półroczu związana z tym procedura zostanie zakończona" - powiedział dziennikarzom prezydent.

W ponad 300-tysięcznych Katowicach nie ma profesjonalnego aquaparku. Przygotowania dokumentacyjne i organizacyjne do jego budowy trwają od kilku lat. Teraz - jak zapowiedział Uszok - prace mają nabrać przyspieszenia.

"Liczymy, że obiekt uda się wybudować w ramach PPP. Jeżeli jednak oczekiwane przez nas warunki nie zostaną spełnione, wybudujemy basen samodzielnie" - dodał prezydent, przyznając, że jest potrzeba, aby w mieście powstał pełnowymiarowy basen.

Wartość projektu, który ma być realizowany we współpracy z prywatnym partnerem, szacowano wcześniej nawet na 250 mln zł. Według Uszoka, realne koszty budowy i wyposażenia profesjonalnego aquaparku to ponad 100 mln zł.

Gdyby samorząd miał budować obiekt samodzielnie, byłaby to inwestycja na mniejszą skalę, rzędu 20-40 mln zł. Prawdopodobnie powstałby wówczas jedynie 25-metrowy basen pływacki oraz dwa mniejsze baseny.

Prezydent zapewnił, że w budżecie miasta zapewnione zostały środki zarówno na rozpoczęcie budowy zespołu kąpieliskowego wspólnie z partnerem prywatnym, jak i na ewentualną budowę basenu wyłącznie z miejskich pieniędzy.

Sprawa budowy w Katowicach basenu z prawdziwego zdarzenia była jednym z postulatów przewijających się w ubiegłorocznej kampanii samorządowej. Kontrkandydat Uszoka w walce o prezydenturę, Marek Szczerbowski z SLD, zapewniał, że po wyborze doprowadzi do wybudowania profesjonalnego basenu w 30 miesięcy. Uszok nie podał w środę, kiedy przygotowywana przez miasto inwestycja będzie gotowa.

Podczas środowej konferencji prasowej prezydent Katowic poinformował również o postępie przygotowań do przebudowy centrum miasta, między rynkiem a rondem. Zapowiedział, że w tym roku ruszą przetargi wyłaniające wykonawców pierwszego etapu prac - chodzi o zmianę trasy linii tramwajowych w centrum, przebudowę układu komunikacyjnego oraz prace infrastrukturalne związane z przebiegiem płynącej przez centrum rzeki Rawy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • batonik, 2011-01-19 14:32:22

    A to niespodzianka !!! co wy na to? Jak się chce to można,prawda ?Uśmiechom na twarzach nie było końca,tacy zadowoleni...