PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa centrum sztuki w Radomiu

  • PAP    2 listopada 2010 - 11:40

W ciągu dwóch lat ma zakończyć się modernizacja i rozbudowa siedziby Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia w Radomiu. Placówce przybędzie m.in. kilka sal wystawowych, kino, biblioteka, a w zabytkowym piecu urządzona zostanie galeria małych form.
Siedziba centrum sztuki mieści się w wybudowanej w stylu neogotyckim XIX-wiecznej elektrowni, ulokowanej w centrum miasta przy ul. Kopernika.

Jak powiedział dyrektor Elektrowni, Włodzimierz Pujanek, obiekt zostanie zaadaptowany do potrzeb centrum sztuki współczesnej na podstawie projektu grupy młodych architektów z Warszawy, kierowanej przez Andrzeja Kikowskiego.

Budynek będzie wyremontowany, a dodatkowo dobudowane zostaną całkiem nowe elementy, wzniesione w nowoczesnym stylu. Centrum ma mieć ponad 5 tys. metrów kwadratowych powierzchni i trzy poziomy.

Mimo modernizacji i rozbudowy, zabytkowe wnętrza starej elektrowni zachowają swój surowy, industrialny charakter.

W kompleksie powstanie m.in. kilka sal wystawowych, kino, biblioteka, pracownia multimedialna, księgarnia i zaplecze administracyjno-biurowe.

Do celów wystawienniczych wykorzystany zostanie także stary piec. Urządzona w nim będzie galeria małych form o powierzchni ekspozycyjnej ok. 100 metrów kwadratowych.

Rozbudowa i modernizacja siedziby Elektrowni kosztować będzie 17,5 mln zł. Prace przeprowadzi wyłoniona w przetargu radomska firma RO.SA.-BUD. Inwestycja ma być zrealizowana do końca 2012 r. Fundusze na ten cel przekaże zarząd województwa mazowieckiego.

Jednym z pomysłodawców utworzenia w Radomiu nowej placówki, w której mogłaby być eksponowana sztuka współczesna, był reżyser Andrzej Wajda. W dzieciństwie 10 lat spędził on w Radomiu, a od 2001 roku jest honorowym obywatelem tego miasta. Wraz z żoną Krystyną Zachwatowicz Wajda przekazał radomskiemu Muzeum Sztuki Współczesnej dzieła ze swojej prywatnej kolekcji, m.in. autorstwa Józefa Czapskiego i Tadeusza Kantora, oraz własne prace.

Istniejące od 2005 roku Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia jest obecnie jedną z najprężniej działających placówek kultury w Radomiu. Prowadzi działalność wydawniczą, organizuje wystawy, koncerty i festiwale filmowe, m.in. w grudniu Zimowy Przegląd Filmowy Koksownik.

Na czas rozbudowy Elektrownia przeniosła się do obiektów dawnych zakładów drzewnych przy ul. Domagalskiego, gdzie będzie kontynuować działalność.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.