PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa dróg w Krakowie. Busiarze grożą strajkiem

  • PAP / MIW    16 czerwca 2017 - 14:39
Przebudowa dróg w Krakowie. Busiarze grożą strajkiem
17 czerwca rozpoczną się prace budowlane, związane z przebudową ulicy Basztowej. (fot. Fot. MichałWojtaszek, ZIKiT)

Prywatni przewoźnicy do końca czerwca, a nie jak ustalano wcześniej do 16 czerwca, będą mogli jeździć dotychczasowymi trasami w Krakowie – wynika z piątkowych ustaleń właścicieli busów z ZIKiT. Oznacza to też, że nie dojdzie do strajku przewoźników zapowiadanego na sobotę.
• Zmiany w trasach i postojach prywatnych przewoźników miały wejść w życie w sobotę 17 czerwca, w dniu rozpoczęcia przebudowy ulicy Basztowej.

• W związku z tym remontem ruch w mieście będzie znacznie utrudniony, tymczasowo zostaną zmienione trasy autobusów i tramwajów komunikacji miejskiej.

• Jednak zmiany tras prywatnych busów mają obowiązywać na stałe.

Zgodnie z planami ZIKiT busy nie będą mogły wjeżdżać na ulice Ogrodową, Pawią, Worcella (w okolicach Dworca Głównego) i będą miały ograniczone postoje na Alejach Trzech Wieszczów. Ma to zapobiec korkom i udrożnić ruch w tych miejscach.

W związku z takimi planami prywatni przewoźnicy zapowiedzieli na sobotę 17 czerwca strajk. W wyniku piątkowych (16.06) rozmów z ZIKiT protest został odwołany.

- Do końca miesiąca został przesunięty termin wprowadzenia znaków zakazu, ale chcielibyśmy ten termin maksymalnie przedłużyć - powiedział po spotkaniu przewoźników z ZIKiT Dariusz Tarnawski, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Przewoźników Osobowych.

Zgodnie z piątkowymi ustaleniami prywatni przewoźnicy do końca czerwca (termin ważności biletów okresowych) będą mogli jeździć ulicami Ogrodową, Pawią i Worcella. ZIKiT wycofał się też z ograniczeń na Alejach Trzech Wieszczów (na dotychczasowych przystankach na Alejach Trzech Wieszczów busy będą mogły się zatrzymywać do końca roku).

Jak poinformował  Michał Pyclik, rzecznik Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie prywatni przewoźnicy do dwóch tygodni powinni zgłosić do ZIKiT propozycje nowych tras i przystanków.

- Są jakieś alternatywy, ale za wcześnie by o nich mówić - powiedział Tarnawski.

Busiarze chcą spotkać się z radnymi oraz prezydentem Krakowa

Kolejne spotkanie właścicieli busów i ZIKiT odbędzie się 6 lipca.

- Przedyskutujemy jak przewoźnicy funkcjonowali w okresie od 1 do 5 lipca i ustalimy, czy proponowane zmiany będą miały trwały charakter - wyjaśnił rzecznik ZIKiT, a odnosząc się do Alej Trzech Wieszczów powiedział, że w przyszłości ZIKiT będzie chciał, by prywatni przewoźnicy sami zaproponowali miejsca postojowe na tej trasie.

Tarnawski zapowiedział, że Ogólnopolskie Stowarzyszenie Przewoźników Osobowych będzie dążyło, by do ponownego spotkania z ZIKiT doszło jeszcze w przyszłym tygodniu.

- Chcielibyśmy się spotkać także z radnymi oraz z panem prezydentem Krakowa - dodał.

Właściciele busów uważają, że plany ZIKiT są niesprawiedliwe.

- To próba eliminacji prywatnych przewoźników z ulic Ogrodowej, Pawiej i Worcella - podkreślił Tarnawski i zaznaczył, że pojazdy na tych ulicach nie utrudniają ruchu.

Przebudowa ul. Basztowej w Krakowie rozpocznie się w sobotę i potrwa pół roku. W pierwszym etapie prac do 31 sierpnia zamknięte będzie skrzyżowanie ulic Lubicz, Westerplatte i Pawiej przy Dworcu Głównym.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.