PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa drogi startowej na Okęciu

  • PAP    29 czerwca 2010 - 19:22

Już w lipcu może rozpocząć się przebudowa drogi startowej na lotnisku na warszawskim Okęciu - poinformował rzecznik portu lotniczego im. Chopina Kamil Wnuk. Pozwolenie na budowę wydał już wojewoda mazowiecki.
Jak poinformował Wnuk, we wtorek została podpisana umowa z wykonawcą prac, którym jest Budimex. Koszt inwestycji to ponad 89 mln zł brutto. Prace mają się zacząć w lipcu. - Zgodnie z umową, wykonawca ma 14 miesięcy na zakończenie przebudowy, ale zadeklarował się, że spróbuje skończyć prace do końca roku - dodał rzecznik.

Po przebudowie droga startowa ma spełniać wymogi nałożone przez polskie i unijne przepisy. Jak wyjaśnił Wnuk, droga startowa nr 1 jest częściowo ułożona w zagłębieniu terenu. - Trzeba więc nadrzucić 55 cm masy bitumicznej, żeby to zagłębienie zniwelować - wyjaśnił. Dodał, że to zwiększy bezpieczeństwo startów i lądowań z tego pasa.

Drugim celem przebudowy drogi startowej jest przygotowanie jej do regularnego przyjmowania dużych samolotów pasażerskich. Jesienią 2011 r. Polskie Linie Lotnicze LOT mają odebrać od Boeinga nowe samoloty typu Dreamliner. Gdyby takie maszyny lądowałyby na drodze startowej o takich parametrach jak obecnie, to ta droga bardzo szybko by się zniszczyła - powiedział rzecznik.

Podczas przebudowy, samoloty startujące i lądujące na Okęciu będą korzystały z drugiej drogi startowej. Pewne utrudnienia pojawią się we wrześniu, kiedy będzie remontowane skrzyżowanie dwóch pasów. Jak wyjaśnił rzecznik, wtedy droga startowa będzie skrócona do 1,3 km. - Taki stan będzie trwał przez cztery wrześniowe dni, w rozbiciu na cztery weekendy. Wtedy z lotniska będą mogły latać tylko mniejsze samoloty - powiedział Wnuk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.