PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa dwóch nabrzeży za unijne pieniądze

  • PAP    6 września 2010 - 11:56

1337 m nabrzeża zostanie przebudowanych za unijne pieniądze w porcie Darłowo. Inwestycja p[ochłonie 38,9 mln zł. Jej realizację zaplanowano na lata 2011-2012.
Umowa na unijne dofinansowanie prac została już podpisana z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji i Rolnictwa. Inwestorem będzie Urząd Morski w Słupsku. Ogłoszenie przetargu, w którym ma być wyłoniony wykonawca prac, planowane jest na przełom października i listopada br.

Projekt będzie finansowany z Programu operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Unijne dofinansowanie wyniesie 29,2 mln zł. Resztę potrzebnej kwoty wyłoży Skarb Państwa.

W ramach inwestycji przebudowane zostaną dwa nabrzeża – Skarpowe o długości 297 m i Parkowe o długości 1040 m – znajdujące się w głębi darłowskiego portu, w nurcie rzeki Wieprzy.

Nabrzeża te są obecnie wyłączone z eksploatacji z uwagi na fatalny stan techniczny. Oba znajdują się na terenie przekazanym w tym roku przez darłowski samorząd na 9 lat w gestię Urzędu Morskiego w Słupsku.

Celem przebudowy nabrzeży jest przywrócenie możliwości cumowania przy nich jednostek rybackich. Teren ma też zyskać walor turystyczny. Wzdłuż przebudowanych nabrzeży powstanie nowy, oświetlony trakt pieszo-rowerowy.

W czasie prac budowlanych nabrzeża zostaną podniesione o 30 cm. Powstanie pięć stanowisk do cumowania kutrów, każde o długości 90 m. Przy nabrzeżu Skarpowym ma być zbudowany pływający pomost oraz ujęcie słodkiej wody.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.