PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa falochronów w Dziwnowie dobiega końca

  • PAP    13 października 2014 - 08:35
Przebudowa falochronów w Dziwnowie dobiega końca

W nadmorskim Dziwnowie (Zachodniopomorskie) dobiega końca warta blisko 28,5 mln zł przebudowa falochronów i umocnień brzegowych tamtejszego portu. Inwestycja zapewnia bezpieczny dostęp do portu, ale jest także atrakcją turystyczną miejscowości.
Jak powiedziała rzecznik Urzędu Morskiego w Szczecinie, główne prace konstrukcyjno-budowlane przy falochronach i umocnieniach zostały już zakończone, a do końca listopada mają zakończyć się także prace wykończeniowe. Falochrony były w "katastrofalnym" stanie, dlatego dziesięć lat temu zamknięto wstęp na nie - dodała.

Przebudowa istniejących falochronów wejściowych do portu i umocnień polegała na częściowym rozebraniu ich i wykonaniu nadbudowy - powiedziała Wieczorek.

Modernizacja objęła falochrony wejściowe do portu - zachodni o długości 350 m i wschodni o długości 355 m - oraz umocnienia brzegowe ujściowego odcinka rzeki Dziwny o łącznej długości blisko 580 m.

Inwestycja kosztowała blisko 28,5 mln zł, z czego ponad 21 mln zł to fundusze unijne w ramach programu "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013". Wykonawca przebudowy to konsorcjum firm Budimex S.A. z Warszawy i Ferrovial Agroman S.A. z Madrytu

Czytaj też:  Gdański port wypięknieje dzięki studenckim projektom

Falochrony zapewniają bezpieczny dostęp do portu, ale stały się także atrakcją turystyczną. "Przez dziesięć lat wielokrotnie byłem pytany przez turystów i mieszkańców Dziwnowa, kiedy falochrony zostaną otwarte dla nich" - powiedział burmistrz Dziwnowa Grzegorz Jóźwiak.

Falochrony pełnią tutaj rolę mola - żartował burmistrz. Wschodni ma siedem metrów szerokości, a zachodni trzy; oba będą oświetlone. Być może uda się na nich zamontować ławki - dodał. Pod koniec listopada falochrony powinny być otwarte dla turystów i mieszkańców.

Czytaj też:  W Mrzeżynie powstał nowy port

W Dziwnowie trwa także modernizacja infrastruktury portu oraz głównej arterii miasta, która jest także drogą dojazdową do portu rybackiego. Powstaje tu m.in. budynek bezpośredniej sprzedaży ryb z zapleczem i chłodnią oraz pomieszczeniami bosmana i obsługi portu oraz 30 boksów rybackich. Inwestycja ma być gotowa pod koniec czerwca 2015 r. - powiedział Jóźwiak.

W listopadzie ubr. oddano tutaj do użytku nowa marinę, która może przyjąć 90 jachtów.

Port w Dziwnowie jest portem morskim, który przyjmuje jednostki o zanurzeniu do 3,8 m, w tym jednostki rybackie, turystyczne i jachty.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.