PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa katowickiego rynku się odwlecze

  • PAP    17 stycznia 2013 - 19:39
Przebudowa katowickiego rynku się odwlecze

Krajowa Izba Odwoławcza (KIO) uwzględniła w czwartek protest odrzuconego uczestnika przetargu na szczegółowy projekt katowickiego rynku. Wkrótce komisja przetargowa zdecyduje o dalszych krokach. Według Katowic orzeczenie Izby przesunie realizację inwestycji.
Chodzi o projekt zagospodarowania przestrzeni od rynku do ronda im. Ziętka w ścisłym centrum Katowic. Pod koniec grudnia miasto w przetargu wyłoniło jego wykonawcę - konsorcjum kierowane przez GPP Grupę Projektową z Krakowa. Projekt, według pierwotnych założeń, miał być gotowy do połowy 2013 r.

Czytaj też: Jest wykonawca przebudowy centrum Katowic

Jak poinformował rzecznik katowickiego magistratu Jakub Jarząbek, po odwołaniu odrzuconego uczestnika przetargu, konsorcjum z gliwickim biurem Venit na czele, Krajowa Izba Odwoławcza nakazała jeszcze raz rozpatrzyć jego ofertę, natomiast wobec braków formalnych - odrzucić wybraną przez miasto ofertę GPP.

"Na dniach zostanie zwołana komisja przetargowa, która będzie musiała przyjrzeć się całemu postępowaniu, biorąc pod uwagę orzeczenie KIO. Na chwilę obecną wiemy tylko, że to orzeczenie KIO przesunie w czasie realizację całej inwestycji trzeciego etapu przebudowy Rynku" - zaznaczył Jarząbek.

Przebudowa strefy Rondo-Rynek to jedna ze sztandarowych inwestycji w Katowicach, która na nowo ukształtuje przestrzeń publiczną w ścisłym centrum stolicy Górnego Śląska. Podstawą projektu ma być koncepcja architektoniczna przygotowana przez GPP Grupę Projektową. Praca ta została uznana za najlepszą w ogłoszonym przez miasto międzynarodowym konkursie. Zdobyła w nim drugie miejsce - pierwszego nie przyznano. Z tego powodu samorząd nie mógł podpisać umowy z biurem z wolnej ręki, ale - zgodnie z prawem zamówień publicznych - musiał ogłosić w tej sprawie kolejny przetarg.

Do pierwszego etapu tego postępowania zgłosiło się sześć firm, cztery zakwalifikowano przez komisję przetargową. Do drugiego etapu zgłoszono tylko oferty koordynowane przez GPP Grupą Projektową i biuro Venit. Oferta biura z Gliwic została odrzucona; jednak oferent odwołał się do KIO.

Przebudowa katowickiego Rynku i jego okolic przygotowywana jest od lat. Dotychczas m.in. wyremontowano kanalizację. Inne prace objęto dwoma dużymi przetargami. Pierwszy - realizowany - dotyczy przebudowy infrastruktury tramwajowej. W drugim, który ma objąć przebudowę układu drogowego i przestrzeni publicznej, najtańszą ofertę złożył wykonawca przebudowy infrastruktury tramwajowej.

Na katowickim Rynku i na niektórych otaczających go ulicach już od kilku miesięcy trwają prace, związane przede wszystkim ze zmianą położenia linii tramwajowych. Kończy się także modernizacja usytuowanego na Rynku dawnego Domu Prasy. To wstęp do dalszych prac na Rynku oraz przebudowy układu drogowego między nim, a pobliskim rondem im. Ziętka. W pobliżu prowadzona jest też modernizacja głównej handlowej ulicy centrum miasta - 3 Maja.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.