PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa mostu na Odrze: Niemiecki urząd chce pomóc przy przebudowie

  • PAP/AT    6 kwietnia 2016 - 17:58
Przebudowa mostu na Odrze: Niemiecki urząd chce pomóc przy przebudowie
Koszt utworzenia szlaku na moście szacuje się na ok. 6 mln zł. (fot.wzp.pl)

• Niemiecki urząd Barnim-Oderbruch chce zaangażować się w przebudowę mostu kolejowego na Odrze do celów turystycznych.
• Strona niemiecka miałaby się zaangażować finansowo w realizację projektu
• Liderem projektu miałyby być strona polska.
Jak poinformowały w środę (6 kwietnia) służby prasowe zachodniopomorskiego urzędu marszałkowskiego, radni Barnim-Oderbruch (Brandenburgia) decyzje o woli przystąpienia do prac nad projektem adaptacji mostu kolejowego na Odrze Siekierki - Neuruednitz podjęli jednogłośnie.

Decyzja radnych otworzyła drogę do pierwszych ustaleń roboczych, które pozwolą na wypracowanie harmonogramu prac nad przeobrażeniem mostu w atrakcję turystyczną.

Jak powiedział wicemarszałek województwa Jarosław Rzepa, strona niemiecka miałaby się zaangażować finansowo w realizację projektu. Koszty ponosiłyby obie strony po połowie - dodał.

"Chcemy rewitalizować most korzystając ze środków programu unijnego Interreg" - zaznaczył.

Czytaj też: Zagospodarowanie Odrzańskiej Drogi Wodnej impulsem rozwojowym dla terenów przy Odrze

"Niemiecka część mostu znajduje się nad głównym korytem rzeki, polska, dłuższa, nad rozlewiskiem. My planujemy budowę ścieżki pieszo-rowerowej, Niemcy zaś chcą by po ich stronie jeździła drezyna" - powiedział Rzepa.

Liderem projektu miałyby być strona polska.

"Jesteśmy gotowi zacząć realizację projektu; już są zabezpieczone środki na dokumentację prac" - podkreślił wicemarszałek. Prace mogłyby się rozpocząć wiosną przyszłego roku.

W lutym br. list intencyjny w sprawie mostu podpisali w Szczecinie przedstawiciele władz województwa, Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego i gminy Cedynia, na której terenie znajduje się budowla. Po rewitalizacji most ma połączyć piesze i rowerowe ścieżki po obu stronach granicy. Miałyby się znaleźć na nim także platformy widokowe.

Budowla spinająca dwa brzegi Odry liczy 785 m długości. Pod mostem rozciągają się tereny starorzecza Odry nazywane Kostrzyneckim Rozlewiskiem. To wyjątkowo cenne, naturalne rozlewiska. Teren wokół mostu to część większego transgranicznego kompleksu przyrodniczego położonego wzdłuż koryta Odry po stronie polskiej i niemieckiej zwanego Unikalną Doliną Dolnej Odry.

W okolicach mostu występuje ponad 150 gatunków ptaków. Polują tam bieliki, lęgną się m.in. mewy i kaczki, pojawiają się także w dużej liczbie przelatujące tamtędy inne ptaki.

Koszt utworzenia szlaku na moście szacuje się na ok. 6 mln zł., a realizacja inwestycji ma być możliwa dzięki wsparciu ze środków programu Współpracy Terytorialnej Interreg.

Inicjatorzy pomysłu liczą, że pierwsi turyści mogliby stanąć na moście w 2019 r.

Most łączący Siekierki i Neuruednitz znajduje się w odległości 77 km od Szczecina i 66 km od Bramy Brandenburskiej w Berlinie. Został otwarty w 1892 r. W marcu 1945 r. wysadziły go cofające się wojska niemieckie.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.