PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa muzeum i filharmonii w Opolu

  • PAP    22 stycznia 2012 - 13:30
Przebudowa muzeum i filharmonii w Opolu

Dokończenie Narodowego Centrum Polskiej Piosenki - utworzenie muzeum polskiej piosenki, oraz rozbudowa Filharmonii Opolskiej to największe inwestycje kulturalne realizowane na opolszczyźnie. Muzeum w amfiteatrze ma być gotowe w roku 2013, filharmonia jeszcze w 2012.
Narodowe Centrum Polskiej Piosenki to miejska jednostka zarządzająca opolskim amfiteatrem. Remont i przebudowa obiektu, w dużej części pamiętającego lata 60. - w tym przygotowanie pomieszczeń dla Muzeum Polskiej Piosenki - to koszt ponad 28 mln zł. Połowa tej sumy pochodziła z miejskiego budżetu, resztę dołożyło ministerstwo kultury.

Za te pieniądze całkowicie przebudowano widownię amfiteatru i dobudowano budynek obsługi widza z pomieszczeniami dla muzeum piosenki, zapleczem gastronomicznym i olbrzymim tarasem widokowym. Nowy amfiteatr przeszedł próbę generalną podczas ubiegłorocznego festiwalu opolskiego i zdaniem dyrektora centrum, Rafała Poliwody zdał egzamin.

- Rzuciliśmy się na głęboką wodę, amfiteatr sprawdził się doskonale. Po tej próbie, na której poznawaliśmy obiekt pod względem funkcjonalnym dużo łatwiej było organizować kolejne imprezy. To jest obiekt na miarę XXI wieku - ocenił Poliwoda.

Ostatnim elementem Centrum będzie Muzeum Polskiej Piosenki. Placówka działa na razie w lokalizacji zastępczej, zbiera eksponaty, organizuje wystawy czasowe i spotkania z artystami. Otwarcie muzeum w docelowej siedzibie w amfiteatrze zaplanowano na rok 2013 - rok 50-tego, jubileuszowego festiwalu opolskiego.

- Mamy już podpisaną umowę z projektantem wystawy stałej, wszystko będzie realizowane w tym roku, i na początku 2013. Przewidujemy na ten cel kwotę ok. 7 mln zł. Te pieniądze pochodzą z miejskiego budżetu - powiedział wiceprezydent Opola, Krzysztof Kawałko (zabierz głos/oceń prezydenta).

Jeszcze w 2012 swoje podwoje otworzy przebudowana Filharmonia Opolska. Pieniądze na remont - 21,6 mln zł pochodzą z funduszy europejskich (prawie 14 mln), oraz budżetu wojewódzkiego samorządu. Po zakończeniu inwestycji kubatura budynku zwiększy się ponad dwukrotnie.

- Budowa biegnie zgodnie z harmonogramem, wykonawcy powinni opuścić plac budowy w czerwcu, potem dajemy sobie trzy miesiące na wszelkie odbiory, i 1 września pełną parą otwieramy sezon - zapowiedziała wicedyrektor filharmonii, Eliza Wyszomirska-Kurdej.

W nowym budynku przybędzie pomieszczeń na garderoby i pokoje ćwiczeń dla muzyków, a także przestrzeni do organizowania działań artystycznych i wystawienniczych. Pojawi się piękny taras, na którym latem będą organizowane koncerty na wolnym powietrzu, i kawiarnia, w której codziennie będzie brzmiała muzyka na żywo.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.