PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa muzeum JP II

  • PAP    18 października 2010 - 15:58

Prace rozbiórkowe oraz wzmacniające konstrukcję całej kamienicy zostaną jeszcze w tym roku wykonane w przebudowywanym w Wadowicach Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II - powiedział szef muzeum ks. Paweł Danek.
Dyrektor muzeum powiedział, że robotnicy dokonują rozbiórek w wielu miejscach kamienicy, jednakże samo mieszkanie Wojtyłów nie zostanie zmienione w najmniejszym stopniu.

Ksiądz Danek powiedział także, że rozpoczęły się już przygotowania do przeprowadzenia kolejnego przetargu na dalsze prace budowlane w muzeum. - Umowa z firmą, która prowadzi rozbiórki i wzmocnienia wygasa w grudniu. Przygotowujemy już przetarg na dalsze prace. Mam nadzieję, że wszystko przebiegnie płynnie - powiedział ksiądz Danek.

Całość prac budowlanych ma zostać zakończona w przyszłym roku. Otwarcie muzeum planowane jest na koniec 2012 roku.

Przebudowa Muzeum jest współfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie oraz z fundusze UE. Ksiądz Danek przypomniał, że niedawno małopolski Urząd Marszałkowski przeznaczył na przebudowę muzeum 10 milionów złotych z finansowanego przez Unię Europejską - Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego. Całość przebudowy łącznie z instalacją nowej ekspozycji kosztować ma około 20 milionów złotych.

Muzeum będzie się mieściło w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie. W 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. Od 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Przebudowa całego obiektu prowadzona jest według koncepcji ekspozycyjnej Pracowni Kłaput Project oraz projektu budowlanego Biura Projektów Lewicki Łatak.

Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20. ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Jest to kopia mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.