PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa nawierzchni starego miasta w Gliwicach w ciągu 5 lat

  • PAP    28 grudnia 2010 - 10:34
Przebudowa nawierzchni starego miasta w Gliwicach w ciągu 5 lat

Przebudowę nawierzchni starówki w Gliwicach oraz wymianę całej podziemnej infrastruktury technicznej planują w ciągu pięciu lat władze miasta. To kolejny etap - po modernizacji Rynku - przywracania blasku historycznej części jednego z najstarszych śląskich miast.
Remont obejmie 21 uliczek i trzy place. Zostaną one wyłożone granitowymi kostkami nawiązującymi do historycznego charakteru zabytkowej części miasta. W obrębie przebudowywanych ulic powstaną granitowe jezdnie, miejsca postojowe i chodniki. Istniejące kostki, które są w dobrym stanie, będą wykorzystane ponownie. Rozbiórka zostanie wykonana ręcznie - z zachowaniem szczególnej dbałości o zabytkowe bruki.

Jak informuje Wydział Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego, fachowcy zadbają o odpowiedni dobór kostek pod względem kształtu i koloru. Pojawią się nowe włazy studzienek kanalizacyjnych, a także pokrywy ulicznych skrzynek wodociągowych i gazowych z herbem Gliwic.

Przebudowa nawierzchni ulic starówki będzie realizowana etapowo i potrwa pięć lat. Ogłoszenie wyników przetargu przewidziano na marzec 2011 r. - Jeśli nie zaistnieją przeszkody formalne i wykonawcę uda się wybrać w planowanym terminie, to prace będą mogły rozpocząć się wiosną przyszłego roku - powiedziała naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów Urzędu Miejskiego Krystyna Pilsyk.

Zadanie wymaga starannego przygotowania robót, gdyż układ urbanistyczny Starego Miasta jest wpisany do rejestru zabytków. Oznacza to, że uliczki - podobnie jak wcześniej Rynek - mogą przeczesywać archeolodzy. Ogromną i skomplikowaną częścią inwestycji będzie wymiana całego uzbrojenia podziemnego: wodociągów, ciepłociągów, gazociągów, kabli energetycznych i przewodów telekomunikacyjnych. Zajmą się tym instytucje, które są właścicielami tych instalacji.

Przebudowa nawierzchni uliczek i chodników Starego Miasta została uwzględniona w wieloletnim planie finansowym miasta na lata 2011-2014, a jej koszt szacowany jest na ponad 30 mln zł.

Wcześniej kosztem ok. 12,6 mln zł Gliwice zmodernizowały część starówki. Nowa jest nawierzchnia Rynku oraz jezdnia i chodniki fragmentu prowadzącej do niego ulicy. Remont Rynku trwał pięć miesięcy. Na odnowionym placu w tym roku zorganizowana zostanie miejska zabawa sylwestrowa.

Czytaj też:

Revita-Silesia

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.