PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa placu i przesunięcie pomnika w Łodzi

  • PAP    29 grudnia 2011 - 14:57
Przebudowa placu i przesunięcie pomnika w Łodzi

Władze Łodzi planują przebudowę najważniejszego placu miasta – Placu Wolności – i przesunięcie stojącego na nim pomnika Tadeusza Kościuszki.
Przebudowa placu wiąże się z modernizacją reprezentacyjnej ulicy Łodzi – Piotrkowskiej. Według architekta miasta, Marka Janiaka, obecnie plac Wolności jest placem tylko z nazwy, a w rzeczywistości funkcjonuje jako rondo komunikacyjne i jest przestrzenią, która uniemożliwia swobodne poruszanie się pieszych. Niemożliwa jest także organizacja na nim większych imprez, np. koncertów czy jarmarków.

Projekt przebudowy placu przedstawiony przez Janiaka zakłada pięciokrotne powiększenie powierzchni dostępnej dla pieszych, powiązanej bezpośrednio z ulicą Piotrkowską. Nastąpi także zmiana organizacji ruchu – likwidacja ronda i przeniesienie całego ruchu samochodowego i komunikacji miejskiej na północną część placu.

Projekt zakłada także przesunięcie, stojącego obecnie na środku placu, pomnika Tadeusza Kościuszki. Miałby on zostać przesunięty wzdłuż osi Piotrkowskiej maksymalnie na północ w stronę ulicy Nowomiejskiej. Janiak zaproponował dwa warianty: jeden zakłada pozostawienie pomnika na płycie placu, drugi – umieszczenie go na „wyspie” na jezdni u wlotu ul. Nowomiejskiej.

„Dzięki takiej operacji mamy uwolniony cały teren placu, który przede wszystkim jest przyjazny pieszemu. Wiecznie narzekaliśmy, że nie ma placu dla organizacji imprez miejskich czy integracji mieszkańców, teraz będzie” – argumentował na czwartkowej konferencji prasowej architekt miasta.

Zgodnie z projektem ma powstać także nowa oprawa architektoniczna dla pomnika – kolumnada na postumencie w formie schodów, które mają stanowić punkt widokowy na ul. Piotrkowską. Przed pomnikiem powstać miałaby płytka niecka z wodą. Zaplanowano także zatoki dla postojów taksówek, miejsca parkingowe, ogródki dla lokali i zieleń wokół placu.

Architekt miasta chce, żeby łodzianie wypowiedzieli się na temat wyboru wariantu przesunięcia pomnika. Uwagi można przesyłać na adres: marek.janiak@uml.lodz.pl

Prezydent Łodzi Hanna Zdanowska (zabierz głos/oceń prezydenta) zastrzega, że ostatecznie uchwałę w sprawie przebudowy placu i przesunięcia pomnika będzie musiała przyjąć Rada Miejska, która decyduje o lokalizacji pomników w mieście.

Modernizacja pierwszego odcinka ulicy Piotrkowskiej – skrzyżowanie z al. Piłsudskiego – ma ruszyć wiosną przyszłego roku. Według przedstawicieli magistratu, projekt ma doprowadzić do radykalnych zmian. Zakłada on m.in. zmianę nawierzchni z betonowej na granitową. Jezdnia zostanie zwężona, powstaną szersze chodniki z nowymi ławkami i zielenią.

Na ulicy pojawią się obiekty tzw. małej architektury, m.in. latarnie, ławki, kwietniki, słupy ogłoszeniowe i kioski. Zwiększone zostaną obszary zielone. Zmieni się także model ogródków gastronomicznych, które mieścić się mają w całości na chodnikach.

Na remontowanym odcinku deptaka nie będzie ruchu tramwajów. Zachowany zostanie Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, złożony z wmurowanych w nawierzchnię ulicy kostek z nazwiskami. Na swoim miejscu ma pozostać także pomnik Ławeczka Tuwima; na razie nie wiadomo, czy pozostałe pomniki-ławeczki zostaną przeniesione w inne miejsca na tej ulicy.

Prace modernizacyjne na ulicy Piotrkowskiej – które obejmą również plac Wolności i przyległe pasaże – mają być prowadzone odcinkami. Całość ma być gotowa najpóźniej na początku 2014 roku, a kosztować w sumie ok. 60 mln zł.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.