PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa połączenia do Balic

  • malopolskie.pl    21 lutego 2011 - 20:32
Przebudowa połączenia do Balic

Polskie Linie Kolejowe oraz strony zaangażowane w przebudowę układu drogowego wokół lotniska w Balicach (woj. małopolskie) uzgodniły, że będą współpracować przy przebudowie obu połączeń – drogowego i kolejowego.
I tak najpierw zostanie zmodernizowana linia kolejowa - ustalono 21 lutego podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim. – Zależy nam na tym, aby obie inwestycje były realizowane – podkreślił gospodarz spotkania wicemarszałek Roman Ciepiela.

W lipcu 2007 r. zostało zawarte porozumienie w sprawie realizacji „okołolotniskowej infrastruktury komunikacyjnej Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice”. Jego sygnatariuszami byli: Województwo Małopolskie, Gmina Kraków, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, MPL Kraków-Balice, PKP Polskie Lionie Kolejowe S.A. i Gmina Zabierzów.

Województwo, Gmina Kraków, GDDKIA oraz Port Lotniczy zleciły przygotowanie koncepcji programowo-przestrzennej do decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach przebudowy układu drogowego, w tym budowy tzw. Trasy Balickiej. Taki wniosek został złożony do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Krakowie w grudniu 2008 r. PLK przystąpiły później do projektowania przebudowy linii kolejowej Mydlniki-Balice. W 2010 r. okazało się, że przebieg projektowanych tras w kilku miejscach koliduje z sobą.

21 lutego na zaproszenie wicemarszałka Romana Ciepieli wszystkie strony spotkały się, aby rozmawiać o rozwiązaniu tego problemu. Uzgodniono, że prace projektowe zostaną skoordynowane, tak aby powstały oba układy komunikacyjne. Polskie Linie Kolejowe, których przedsięwzięcie jest bardziej zaawansowane i ma już zagwarantowane dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko zrealizują swoje zadanie przy akceptacji stron zaangażowanych w przebudowę układu drogowego.

Na budowę Trasy Balickiej i wielu inwestycji drogowych wokół lotniska na razie nie ma środków. Kiedy układ drogowy będzie przebudowywany kolej będzie współpracować z tymi, którzy będą realizować tę inwestycję  - zadeklarował Włodzimier Żmuda, dyrektor Oddziału Centrum Realizacji Inwestycji PKP PLK S.A w Krakowie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.