PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa S8 Białystok-Jeżewo

  • PAP    5 listopada 2011 - 16:43
Przebudowa S8 Białystok-Jeżewo

Przebudowa ponad 20 km drogi S8 z Białegostoku do Warszawy na odcinku Białystok-Jeżewo - to najważniejsza inwestycja drogowa, realizowana w tym roku w województwie podlaskim. Droga S8 to jedna z kluczowych tras w regionie.
Inwestycję prowadzi Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku. Jak poinformował jej rzecznik Rafał Malinowski, prace budowlane przekroczyły półmetek i mają być zakończone do jesieni 2012 roku. Do tej pory prace pochłonęły 354 mln zł; łączny zaplanowany koszt to 675 mln zł. Inwestycja ma być w 85 proc. dofinansowana z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko.

Droga Białystok-Jeżewo będzie miała standard drogi ekspresowej. Powstają po dwa pasy ruchu w każdą stronę - w większości po śladzie dotychczasowej drogi krajowej nr 8, z pasem rozdzielającym i pasami awaryjnymi. Budowany jest most na rzece Narew.

Czytaj też: Padnie rekord inwestycji drogowych

Podlaski odcinek S8 z Białegostoku (zabierz głos/oceń prezydenta) w stronę Warszawy (zabierz głos/oceń prezydenta) ma ok. 80 km. Obok przebudowy odcinka Białystok-Jeżewo trwa też budowa 11 km obwodnicy Zambrowa i Wiśniewa. Inwestycja obejmie też przebudowę blisko 5 km drogi krajowej nr 63 Zambrów - Łomża, łączącej się z planową drogą ekspresową.

Prace na budowie obwodnicy Zambrowa są zaawansowane w 70 proc. - poinformował Malinowski. Inwestycja ma być gotowa w czerwcu 2012 r. Dotychczas kosztowała 230 mln zł; planowany koszt prac budowlanych to 325,6 mln zł, a 80 proc. środków pochodzi z UE z programu Infrastruktura i Środowisko.

Najbardziej oczekiwaną inwestycją drogową w regionie jest budowa obwodnicy Augustowa, która będzie budowana w nowym wariancie, przez Raczki. Trasa ma mieć 36,3 km. Powstanie jednojezdniowy odcinek drogi krajowej nr 8 (23,3 km) i dwujezdniowy fragment trasy ekspresowej nr 61 (13 km); oba będą się ze sobą łączyć.

Po tym, gdy w 2008 roku przerwano budowę obwodnicy w oprotestowanym przez ekologów wariancie przez Dolinę Rospudy, trwały prace nad nowymi rozwiązaniami. Na początku br. GDDKiA wybrała w przetargu firmę Budimex, która prowadzi prace nad projektem drogi i będzie ją budować. Najpóźniej w czerwcu 2012 r. inwestor ma uzyskać pozwolenie na budowę, która ma ruszyć wiosną 2013 roku. Droga ma powstać do września 2014 roku. Wartość kontraktu to 659 mln zł brutto.

W październiku 2011 roku zakończył się remont 8-kilometrowego odcinka drogi krajowej nr 8 przed granicą polsko-litewską do Budziska. Trasą nr 8, prowadzącą z Suwałk do przejścia granicznego w Budzisku z Litwą, codziennie przejeżdża ok. 5 tys. ciężarówek.

W październiku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Białymstoku wydała decyzję środowiskową ws. obwodnicy Suwałk. Ma ona łączyć się z augustowską tak, by kierowcy mogli omijać oba miasta od strony zachodniej. Budowa 13-km obwodnicy Suwałk ma się rozpocząć na przełomie 2014 i 2015 r. Droga będzie miała długość 13 km. Dodatkowo zostanie wybudowany odcinek o długości 3 km, łączący obwodnicę z drogą krajową nr 8.

Ważną inwestycją oddaną w Podlaskiem do użytku w lutym 2011 roku była obwodnica Wasilkowa - 5 km drogi Św. Woda - Sochonie. Inwestycja trwała - z długą przerwą - 4 lata. Zastrzeżenia mieli ekolodzy, a ich argumenty podzieliła również Komisja Europejska.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.