PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa ulicy w Białymstoku

  • PAP    12 marca 2012 - 10:40

W związku z przebudową, w poniedziałek została ponownie zamknięta dla ruchu samochodów część ulicy Lipowej w centrum Białegostoku.
To główna ulica w mieście (zabierz głos/oceń prezydenta). Po zakończeniu prac, będzie częścią historycznego szlaku turystycznego. Inwestycja prowadzona jest od roku, ale na zimę, by ułatwić życie kierowcom, na jezdni został czasowo wylany asfalt (docelowo będzie tam kostka brukowa) i została ona otwarta dla ruchu.

Od poniedziałku pierwszy jej odcinek na przebudowywanej części został ponownie zamknięty, a to oznacza, że kierowcy przejeżdżający przez centrum miasta znowu muszą korzystać z ulic równoległych do Lipowej, zwłaszcza Alei Piłsudskiego.

Po zakończonej przebudowie cała Lipowa zmieni swój charakter i będzie częścią historycznego szlaku turystycznego. Zwężone zostaną jezdnie, poszerzone chodniki, zmieni się uliczne oświetlenie. Inwestycja ma być zakończona do końca września 2012 roku, ale wykonawca zapewnia, że postara się to zrobić wcześniej.

Na przebudowanej ulicy będzie kilka skwerków z fontannami i ławkami. Wyeksponowane zostaną znajdujące się przy Lipowej zabytki, np. XIX-wieczna cerkiew św. Mikołaja i neoklasycystyczna kamienica z kariatydami (podporami architektonicznymi w formie postaci).

Ma być też zaznaczona oś Traktu Choroskiego, czyli zarys dawnej drogi łączącej Białystok z Choroszczą, miasteczkiem oddalonym od stolicy regionu o kilkanaście kilometrów. Znajduje się tam dawna letnia rezydencja rodu Branickich.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.