PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowa wiaduktu w Poznaniu zakończona

  • PAP    5 sierpnia 2013 - 16:00
Przebudowa wiaduktu w Poznaniu zakończona

Ponad 52,5 mln zł kosztowała przebudowa wschodniej nitki wiaduktu Kosynierów Górczyńskich w Poznaniu znajdującego się w ciągu drogi krajowej nr 5 Poznań- Wrocław. Inwestycję zakończono blisko dwa miesiące przed czasem.
Jak poinformował w poniedziałek rzecznik prasowy prezydenta Paweł Marciniak, w nocy z poniedziałku na wtorek na wiadukcie ma być przywrócony normalny ruch pojazdów. Od rana po rocznej przerwie wznowiono ruch tramwajów z górczyńskiej pętli.

Prace wykonywało konsorcjum firm: Mostostal Warszawa SA i Acciona Infraestructuras SA w systemie "zaprojektuj i wybuduj". Termin zakończenia inwestycji wyznaczono na koniec września 2013 roku.

Długość wiaduktu to ponad 400 metrów, powstała też blisko stumetrowa łącznica. Obok jezdni z trzema pasami ruchu jest ścieżka rowerowa. Obiekt wyposażony w ekrany akustyczne ma prawie 17 metrów szerokości - blisko 6 metrów więcej od wcześniejszej konstrukcji.

Prace na wschodniej nitce wiaduktu na Górczynie rozpoczęły się w sierpniu 2012 roku. Rozebrany został stary wiadukt, który po ok. 40 latach eksploatacji wykazywał duże zużycie, był skorodowany i nie spełniał wymagań nośności.

Jak poinformował rzecznik, przebudowa wiaduktu była ostatnim elementem przebudowy drogi krajowej nr 5 na odcinku wylotowym z Poznania.

Inwestycja uzyskała dofinansowanie z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013 w wysokości 85 proc. kosztów kwalifikowanych projektu.

Zachodnia nitka wiaduktu po przebudowie została oddana do użytku w czerwcu 2008 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.