PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudowano ul. Artyleryjską w Olsztynie

  • PAP    24 sierpnia 2012 - 18:10
Przebudowano ul. Artyleryjską w Olsztynie

Zakończyła się największa inwestycja drogowa realizowana przez gminę Olsztyn. Po 22 miesiącach budowy uroczyście oddano w piątek do użytku nową ulicę Artyleryjską, która ma odciążyć ruch w centrum miasta.
Ulica Artyleryjska połączyła osiedle Zatorze z zachodnimi dzielnicami Olsztyna. Nowa trasa o długości 1,7 km wraz z ul. Sielską, Schumana i al. Wojska Polskiego ma pełnić rolę drogi objazdowej, omijającej centrum. Realizacja tej inwestycji trwała 22 miesiące i kosztowała 108 mln zł. 85 proc. tych kosztów pokryło dofinansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007-2013.

W piątek władze miasta uroczyście oddały inwestycję do użytku. Z nowych jezdni kierowcy mogli korzystać już od końca czerwca. Jednak po zakończeniu głównych robót drogowych kontynuowane były prace związane z pobliską infrastrukturą komunikacyjną.

W ramach inwestycji wytyczono nowy przebieg ul. Artyleryjskiej od ronda Ofiar Katastrofy Smoleńskiej do ulicy Żeromskiego i zbudowano po dwa pasy ruchu w obie strony. Przebudowano ok. 2 km dróg dojazdowych i sieci podziemne. Powstał nowy most na Łynie o długości 58 m, wiadukt nad torami i tunel dla pieszych.

Wzniesiono mury oporowe związane z sąsiedztwem zabytkowych koszar przy ul. Artyleryjskiej i ul. Gietkowskiej oraz ekrany dźwiękoszczelne. Ogrodzono pobliski zabytkowy cmentarz św. Jakuba i zasadzono tzw. zieleń izolacyjną.

Prace miały zakończyć się w listopadzie ubiegłego roku. Przedłużyły się głównie z powodu trudności związanych z ukształtowaniem terenu i koniecznością zmian w projekcie, wynikających z odkrycia lub sąsiedztwa obiektów zabytkowych.

W czasie prac odkryto podziemną komorę zawierającą zbiorniki po pneumatycznej przepompowni ścieków z XIX wieku. Została ona uznana za unikat w skali europejskiej i wpisana do rejestru zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.