PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudują 21,5 km dróg

  • PAP    21 kwietnia 2011 - 13:56
Przebudują 21,5 km dróg

W powiecie augustowskim przebudowanych będzie 21,5 km dróg dróg gminnych i powiatowych. Wojewoda podlaski Maciej Żywno i samorządowcy podpisali w czwartek w Augustowie umowy w tej sprawie.
To pierwsze umowy w Podlaskiem w ramach tegorocznej edycji Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. Program realizuje Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji.

W powiecie augustowskim w ramach tego programu zostaną zrealizowane 4 inwestycje przez samorząd powiatu oraz gmin: Bargłów Kościelny, Nowinka i Lipsk – poinformowała rzeczniczka wojewody podlaskiego Jolanta Gadek. Na tym terenie powstanie 21,5 km dróg, a samorządy dostaną w ramach programu na ten cel ponad 4,4 mln zł.

Samorząd powiatu będzie przebudowywać niemal 4 km drogi powiatowej Białobrzegi-Gliniski. Z budżetu państwa zostanie przeznaczonych na ten cel 1,4 mln zł. Modernizowany będzie również blisko 4-km odcinek drogi Reszki-Łabędnik.

W ramach programu gmina Bargłów Kościelny i powiat augustowski dostaną na ten cel 1,1 mln zł. Będzie też przebudowywane 2 km drogi gminnej od miejscowości Walne do granicy gminy Giby. Gmina Nowinka dostała na to 221 tys. zł. Gmina Lipsk natomiast przebuduje łącznie 11,9 km dróg gminnych i powiatowych; otrzymała 1,6 mln zł.

Jak poinformowała Gadek, w 2011 roku w Podlaskiem w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zostanie przebudowanych 147,1 km dróg. To łącznie 40 zadań inwestycyjnych na 14 drogach powiatowych i 26 gminnych. Z budżetu państwa pochodzi na ten cel 53,8 mln zł.

Planuje się, że samorządy dołożą do tych inwestycji 58,5 mln zł. Podlaski Urząd Wojewódzki ocenia, że wzorem lat ubiegłych mogą być oszczędności po przetargach na te inwestycje, a to oznacza, że szansę na dofinansowanie może mieć jeszcze więcej projektów z listy rankingowej.

Zmieni się wówczas również wkład własny samorządów. W latach 2009-2010 w Podlaskiem w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych zmodernizowano 384,4 km dróg. Było to 139 projektów. Z budżetu państwa na ten cel pochodziło łącznie 115,5 mln zł, a wkład własny samorządów to 126,1 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.