PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudują drogę Staszów-Osiek

  • PAP    15 października 2012 - 17:59
Przebudują drogę Staszów-Osiek

Jeszcze w tym miesiącu ruszy przetarg na remont drogi wojewódzkiej 765 Staszów-Osiek - poinformował dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damian Urbanowski. Planowany koszt inwestycji, wraz z wykupem gruntów, to 72 mln zł.
Jak powiedział w poniedziałek członek zarządu województwa świętokrzyskiego Jan Maćkowiak, remont 22-km odcinka drogi uda się przeprowadzić przede wszystkim dzięki oszczędnościom z innej inwestycji - budowy mostu na Wiśle w Połańcu, który w 2014 roku ma połączyć Świętokrzyskie z Podkarpaciem.

"Koszty budowy mostu w Połańcu wraz z dojazdem po naszej stronie - to jest kwota dużo niższa niż zakładaliśmy" - powiedział Maćkowiak.

Jak poinformował dyrektor Świętokrzyskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Kielcach Damian Urbanowski, z samych pieniędzy unijnych pozostało ok. 40 mln złotych. "PARP (dysponujący środkami z programu operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej - red.) zaprosił nas do składania wniosku na odcinek Staszów - Osiek, co uczyniliśmy".

Reszta będzie pochodziła z pieniędzy województwa, pierwotnie przeznaczonych także na budowę mostu w Połańcu. "Sejmik już przesunął część pieniędzy, tu chodzi o 22 mln zł" - powiedział Urbanowski.

22-kilometrowy odcinek drogi 765 - to jedna z najważniejszych tras w powiecie staszowskim. Łączy 15-tysięczny Staszów z zamieszkanym przez dwa tysiące osób miastem Osiek. Niewykluczone, że drogą tą będą poruszały się w przyszłości samochody ciężarowe jadące z Kielc do Rzeszowa przez most w Połańcu. Jak powiedział Maćkowiak, rozważana jest sytuacja, "w której ciężki transport będzie przekierowany objazdem drogą na Osiek". Według Maćkowiaka będzie to dużo wygodniejszy wariant niż skierowanie całego ruchu na drogę nr 764 Staszów-Połaniec.

Inwestycja zakłada także budowę obwodnicy Osieka, która połączy przebudowywaną drogę wojewódzką 765 z drogą krajową nr 79 Kraków-Sandomierz.

Budowa mostu w Połańcu wraz z drogami dojazdowymi będzie kosztowała 178 mln złotych. To wspólna inwestycja województw świętokrzyskiego i podkarpackiego. 85 proc. tej kwoty będzie pochodziło z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej. Przeprawa będzie gotowa w 2014 roku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.