Przebudują dworzec za ponad 170 mln zł

Dworzec kolejowy, od lat będący niechlubną wizytówką Gliwic, doczeka się gruntownego remontu.
Przebudują dworzec za ponad 170 mln zł

Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wpisało inwestycję na listę podstawową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt o nazwie „Przebudowa kompleksu dworcowego Gliwice" obejmie m.in. remont tuneli, peronów i infrastruktury torowej. Wykonana zostanie także wymiana sieci instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania. Z ponad 170, aż 83,69 mln zł wyłoży Unia Europejska. Instytucją odpowiedzialną za realizację inwestycji jest spółka PKP. Remont wstępnie zaplanowano na lata 2014-2015.

Przypomnijmy - ponad rok temu inwestycja została wpisana na listę rezerwową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wtedy wartość inwestycji szacowano na „raptem" 78 mln zł. Zatem w ciągu kilkunastu miesięcy koszt inwestycji wzrósł ponad dwukrotnie! Powodów dokładnie nie znamy, można jedynie przypuszczać, że przebudowa będzie miała szerszy zakres niż pierwotnie planowano.

- Awans na takiej liście z reguły odbywa się kosztem innego projektu. Widocznie jakaś inwestycja z listy podstawowej nie doczekała się realizacji. W jej miejsce „wskoczył" gliwicki dworzec - komentuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Bliższych okoliczności nieoczekiwanego awansu Gliwic nie znają również w samym PKP.

- Dokładnie nie wiemy, skąd ten awans. Staraliśmy się o to, aby ten projekt znalazł się na liście podstawowej. Ostateczną decyzję podjęli urzędnicy w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Chcemy zrealizować ten projekt zgodnie z planem, czyli w latach 2014-2015 - informuje nas Tomasz Kowalski z biura prasowego PKP S.A.

To nie jedyne zmiany, które zajdą w okolicy gliwickiego dworca. W projekcie budżetu miasta na nadchodzący rok znalazła się budowa połączenia ul. Tarnogórskiej z ul. Na Piasku.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE