PARTNER PORTALU
  • BGK

Przebudują dworzec za ponad 170 mln zł

  • 24gliwice.pl    29 listopada 2012 - 09:27
Przebudują dworzec za ponad 170 mln zł

Dworzec kolejowy, od lat będący niechlubną wizytówką Gliwic, doczeka się gruntownego remontu.
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego wpisało inwestycję na listę podstawową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt o nazwie „Przebudowa kompleksu dworcowego Gliwice" obejmie m.in. remont tuneli, peronów i infrastruktury torowej. Wykonana zostanie także wymiana sieci instalacji elektrycznej i centralnego ogrzewania. Z ponad 170, aż 83,69 mln zł wyłoży Unia Europejska. Instytucją odpowiedzialną za realizację inwestycji jest spółka PKP. Remont wstępnie zaplanowano na lata 2014-2015.

Przypomnijmy - ponad rok temu inwestycja została wpisana na listę rezerwową Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Wtedy wartość inwestycji szacowano na „raptem" 78 mln zł. Zatem w ciągu kilkunastu miesięcy koszt inwestycji wzrósł ponad dwukrotnie! Powodów dokładnie nie znamy, można jedynie przypuszczać, że przebudowa będzie miała szerszy zakres niż pierwotnie planowano.

- Awans na takiej liście z reguły odbywa się kosztem innego projektu. Widocznie jakaś inwestycja z listy podstawowej nie doczekała się realizacji. W jej miejsce „wskoczył" gliwicki dworzec - komentuje Marek Jarzębowski, rzecznik prezydenta Gliwic.

Bliższych okoliczności nieoczekiwanego awansu Gliwic nie znają również w samym PKP.

- Dokładnie nie wiemy, skąd ten awans. Staraliśmy się o to, aby ten projekt znalazł się na liście podstawowej. Ostateczną decyzję podjęli urzędnicy w Ministerstwie Rozwoju Regionalnego. Chcemy zrealizować ten projekt zgodnie z planem, czyli w latach 2014-2015 - informuje nas Tomasz Kowalski z biura prasowego PKP S.A.

To nie jedyne zmiany, które zajdą w okolicy gliwickiego dworca. W projekcie budżetu miasta na nadchodzący rok znalazła się budowa połączenia ul. Tarnogórskiej z ul. Na Piasku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.